Скандинавия давлатлари Россия билан урушга тайёрланмоқдами?
Швеция, Финляндия, Дания ва Норвегия ҳарбий ҳамкорликни мустаҳкамлаб, биргаликдаги мудофаа учун ресурсларни бирлаштиришмоқда.
'Скандинавия давлатлари Россия билан урушга тайёрланмоқдами?'ning rasmi
Скандинавия давлатлари ҳарбий ҳамкорликни мустаҳкамлаб, биргаликдаги мудофаа учун ресурсларни бирлаштиришмоқда. Бу билан келажакдаги Россия билан эҳтимолий можарога тайёрланишяпти. Бу ҳақда Америка нашрлари Шимолий мамлакатлар вакиллари ва Дания разведкаси маълумотларига таяниб маълум қилди.
Қайд этилишича, Швеция, Финляндия, Дания ва Норвегия ўртасидаги мувофиқлашувнинг ҳозирги даражаси минтақанинг замонавий тарихида мисли кўрилмаган ҳодисадир.
“Тўртта шимолий мамлакат (Швеция, Финляндия, Дания, Норвегия) Россияга тажовузкорона муносабатда бўлиб, ўз имкониятларидан ташқари зарба бериш учун ресурсларни бирлаштирмоқда... Скандинавияликларнинг Россияга келажакдаги жиддий таҳдид сифатида қарашлари бу мамлакатларни ҳар қачонгидан ҳам яқинлаштирди”, дея ёзмоқда The Wall Street Journal.
Нашрга кўра, яқин 3-5 йил ичида ушбу мамлакатларнинг Россия билан ҳарбий можарога кириши эҳтимоли жуда юқори. Газета, шунингдек, бир неча ҳафта ичида 280 минг аскарни сафарбар қила оладиган Финляндия армиясининг юқори даражадаги тайёргарлигига эътибор қаратиб ўтди. Аён бўлишича, мамлакат захирадагиларининг умумий сони тахминан 900 минг кишини ташкил этади.
Финляндия ва Швецияда муддатли ҳарбий хизмат мавжуд бўлиб, бу мамлакатларга қуролли кучлар сонини тезда кўпайтириш имконини беради. Финляндия халқаро муносабатлар институти катта илмий ходими Матти Песунинг сўзларига кўра, бирлашган Скандинавия блоки Европанинг бошқа минтақалари учун намуна ва НАТОнинг эҳтимолий заифлашувидан ўзига хос суғурта бўлиши мумкин.
Германия расмийлари Россиядан қўрқув фонида миллий қуролли кучлар сонини кўпайтириш бўйича қўшимча чоралар кўраётганлиги айтилган эди. Мюнхен Бундесвер университети профессори Карло Масаллонинг сўзларига кўра, ҳозирда Германия армиясида 182 мингга яқин киши бор, бу талаб қилинадиган 460 минг ҳарбий хизматчидан анча кам. Ушбу номутаносибликка жавобан Германия ҳукумати Швециянинг “умумий мудофаа” концепциясини намуна сифатида олиб, ҳарбий кадрлар тизимини ислоҳ қилиш ниятида эканлигини эълон қилди.

Are the Scandinavian countries preparing for war with Russia?
Sweden, Finland, Denmark, and Norway are strengthening military cooperation and combining resources for joint defense.
Image of 'Are the Scandinavian countries preparing for war with Russia?'
The Scandinavian countries are consolidating resources for joint defense, strengthening military cooperation. With this, they are preparing for a possible conflict with Russia in the future. This was reported by American publications, citing representatives of the Northern countries and data from Danish intelligence.
It is noted that the current level of coordination between Sweden, Finland, Denmark, and Norway is an unprecedented phenomenon in the modern history of the region.
"Four northern countries (Sweden, Finland, Denmark, Norway) are treating Russia aggressively and are combining resources to strike beyond their capabilities... The Scandinavians' view of Russia as a serious future threat has brought these countries closer than ever," writes The Wall Street Journal.
According to the publication, the probability of these countries entering into a military conflict with Russia within the next 3-5 years is very high. The newspaper also drew attention to the high level of training of the Finnish army, which can mobilize 280,000 troops in a few weeks. It turns out that the total number of reservists in the country is about 900 thousand people.
Finland and Sweden have compulsory military service, which allows countries to quickly increase their armed forces. According to Matti Pesou, a senior researcher at the Finnish Institute of International Relations, the unified Scandinavian bloc could serve as a model for other European regions and a kind of insurance against the potential weakening of NATO.
It was reported that German officials are taking additional measures to increase the number of national armed forces amid fears of Russia. According to Carlo Masallo, a professor at the University of the Bundeswehr in Munich, the German army currently has about 182,000 men, which is significantly less than the required 460,000 military personnel. In response to this imbalance, the German government announced its intention to reform the military personnel system, taking Sweden's "common defense" concept as a model.