Яҳудий талабалар ва битирувчилар салбий муносабат билдирди.
2025 йил 21 апрель куни Гарвард университети АҚШ президенти Дональд Трамп маъмуриятини судга берди. Университет маъмуриятни 2,2 миллиард долларлик федерал маблағларни музлатиб қўйгани ва академик мустақилликка аралашувда айблади.
Бу ҳаракат яҳудий талабалар ва битирувчилар томонидан танқидга учради. Улар университетни антисемитизм муаммосини ҳал қилишга жиддий эътибор қаратишга чақирдилар. Гарварднинг яҳудий талабаларидан бири, Шаббос Кестенбаум, университетни антисемитизм ҳолатларини бартараф этмаганликда ва таҳдид солувчи вазиятларни эътиборсиз қолдирганликда айблади.
Гарвард университети президенти Алан Гарбер университет антисемитизмга қарши курашиш учун "структуравий ислоҳотлар" амалга оширганини таъкидлади.
Университетнинг расмий баёнотида, федерал маблағларни музлатиш "қонунга зид ва ҳукумат ваколатидан ташқари" эканлиги айтилди.
Бу воқеалар Гарвард университети ва Трамп маъмурияти ўртасидаги муносабатларни янада мураккаблаштирди. Университет академик мустақилликни ҳимоя қилишда давом этмоқда, аммо яҳудий талабалар ва битирувчилар уни антисемитизмга қарши қатъийроқ чоралар кўришга чақирмоқда.

Harvard University has sued the Trump administration.
On April 21, 2025, Harvard University sued the administration of US President Donald Trump. The university accused the administration of freezing $2.2 billion in federal funds and intervening in academic independence.
This action was criticized by Jewish students and alumni. They called on the university to pay serious attention to resolving the problem of anti-Semitism. One of Harvard's Jewish students, Shabbos Kestenbaum, accused the university of not addressing cases of anti-Semitism and ignoring threatening situations.
Harvard University President Alan Garber emphasized that the university has implemented "structural reforms" to fight against anti-Semitism. he highlighted.
In the university's official statement, it was said that freezing the federal funds is "illegal and beyond the government's authority." it was stated.
These events have further complicated the relations between Harvard University and the Trump administration. The university continues to defend academic independence but Jewish students and graduates are calling for more stringent measures against anti-Semitism.