Истанбулда содир бўлган зилзилада ўзбекистонлик кучли қўрқувдан вафот этди
Истанбул соҳили яқинида 6,2 баллик зилзила содир бўлди, натижада Туркия мегаполисида ваҳима юзага келди. Зилзила вақтида 151 нафар шахслар қўрқув сабаб баландликдан сакраган ҳолда тан жароҳати олиб, касалхоналарда даволанмоқда.
Ўзбекистонинг Истанбул шаҳридаги Бош консулхонаси маълум қилишича, 2025 йил 23 апрел куни Истанбул шаҳрида яшаган юртдошимиз юрак етишмовчилиги оқибатида вафот этди.
Дастлабки маълумотларга кўра, ушбу фожиавий ҳолат Истанбулда содир бўлган зилзила вақтида юқори қаватда турган фуқаронинг кучли қўрқув ҳолатига тушиши натижасида юз бергани айтилмоқда.
Ўзбекистон Республикасининг Истанбул шаҳридаги Бош консулхонаси марҳумнинг жасадини Ватанимизга юбориш бўйича зарур консуллик-ҳуқуқий ва ташкилий чораларни кўрмоқда.

A 6.2-magnitude earthquake occurred near the shores of Istanbul, causing panic in the Turkish metropolis. During the earthquake, 151 individuals jumped from heights due to fear, sustaining injuries and are being treated in hospitals.
According to the Consulate General of Uzbekistan in Istanbul, a compatriot living in Istanbul passed away due to heart failure on April 23, 2025.
Preliminary information suggests that this tragic incident occurred as a result of the citizen being on a high floor during the earthquake in Istanbul and experiencing intense fear.
The Consulate General of the Republic of Uzbekistan in Istanbul is taking the necessary consular-legal and organizational measures to repatriate the body of the deceased to our homeland.