Россияда ўзбекистонлик оила ЙТҲга учради
Жорий йилнинг 14 апрель куни Россия Федерациясининг Астрахан вилоятида иккита енгил автомобиль тўқнашуви оқибатида икки нафар Ўзбекистон фуқароси ҳалок бўлди, уларнинг 11 ёшли ўғли шифохонага ётқизилди.
Бола енгил тан жароҳати олган. Тиббий ёрдам кўрсатилиб, саломатлиги тиклангач, уни Ўзбекистонга қайтариш ва яқин қариндошлари қарамоғига топшириш жараёни бошланган.
Бироқ боланинг вақтинчалик васийлигини расмийлаштирган қариндошлари болани Россиядан олиб чиқиш учун ҳужжатлар етишмаслиги муаммосига дуч келишди.
Ушбу жараёнда Ўзбекистон Ички ишлар вазирлиги, икки давлат Бош консулхонаси ва Болалар омбудсманларининг иштироки билан зарур ҳужжатлар расмийлаштирилиб, бола соғ-саломат Ўзбекистонга қайтарилди. Бола онасининг холаси қарамоғига ўтказилган.

In Russia, a family from Uzbekistan got into a road traffic accident.
On April 14th of this year, a collision between two light vehicles in the Astrakhan region of the Russian Federation resulted in the death of two Uzbek citizens, and their 11-year-old son was hospitalized.
The child sustained minor injuries. After receiving medical attention and regaining health, the process of repatriating him to Uzbekistan and handing him over to close relatives was initiated.
However, the relatives who had temporarily taken guardianship of the child faced a problem with the lack of documents needed to take the child out of Russia.
In this process, with the participation of the Ministry of Internal Affairs of Uzbekistan, consulates of the two countries and Children's Ombudsmen, the necessary documents were formalized, and the child was safely returned to Uzbekistan. The child was placed under the care of his mother's sister.
Image of 'A person who attempted to send a woman abroad for prostitution on a new route has been detained.'