Қозоғистон чет эл фуқароларига “олтин виза” жорий қилмоқчи
Қозоғистонда хорижликларга 10 йилгача яшаш учун рухсатнома олиш имконини берувчи “олтин виза” жорий этилади. Бу ҳақда давлатнинг Ташқи ишлар вазирлиги маълум қилди.
Қайд этилишича, мамлакатда инвестор визасини олишнинг янги қоидалари тасдиқланган. Унга кўра, Қозоғистон компанияларининг устав капиталига ёки маҳаллий эмиссиявий қимматли қоғозларга камида 300 минг АҚШ доллари миқдорида сармоя киритган чет эл фуқаролари инвестор визасини олиш учун электрон ариза топшириши мумкин бўлади.
Ушбу “олтин виза” кейинчалик республикада 10 йилгача яшаш учун рухсатнома олиш имкониятини назарда тутади.
Бу мамлакатнинг инвестицион жозибадорлигини мустаҳкамлашга қаратилган. Бундай визавий дастурлар АҚШ, БАА ва Европа Иттифоқи аллақачон қўлланилмоқда. Улар капитал, технологиялар ва бизнес фаолиятини жалб қилишда самарали восита сифатида ўзини оқлаган.
Қозоғистон ҳам бу ёндашувга қўшилмоқда ва ўзининг инвестицион резидентлик моделини таклиф қилмоқда. “Олтин визалар”ни бериш хорижий инвесторлар учун қулай ва барқарор муҳит яратади, ҳуқуқий кафолатларни таъминлайди ва Қозоғистондаги инвестиция муҳитига бўлган ишончни мустаҳкамлайди.
Бу янгилик мамлакатнинг очиқлик, капитални ҳимоя қилиш ва барқарор халқаро иқтисодий алоқаларни ривожлантиришга қаратилган стратегик йўналишини акс эттиради, дея таъкидлади Ташқи ишлар вазирлиги.

A "golden visa" will be introduced in Kazakhstan, allowing foreigners to obtain a residence permit for up to 10 years. This was announced by the country's Ministry of Foreign Affairs.
It is noted that new rules for obtaining an investor visa have been approved in the country. According to it, foreign citizens who have invested at least $300,000 in the authorized capital of Kazakhstani companies or local emission securities will be able to submit an electronic application for an investor visa.
This "golden visa" provides for the possibility of obtaining a residence permit in the republic for up to 10 years.
This is aimed at strengthening the country's investment attractiveness. Such visa programs are already being implemented in the USA, the UAE, and the European Union. They have proven themselves as an effective tool for attracting capital, technologies, and business activity.
Kazakhstan also agrees with this approach and offers its own investment residency model. The issuance of "golden visas" creates a favorable and stable environment for foreign investors, ensures legal guarantees, and strengthens confidence in the investment climate in Kazakhstan.
This innovation reflects the country's strategic course towards openness, capital protection, and the development of sustainable international economic relations, the Ministry of Foreign Affairs emphasized.