Ҳиндистон Покистон товарлари импортини чеклади
Аввалроқ Покистон барча чегара савдоларини тўхтатиб, Ҳиндистон авиакомпаниялари учун ҳаво ҳудудини ёпган эди.
'Ҳиндистон Покистон товарлари импортини чеклади'ning rasmi
Ҳиндистон Покистондан келадиган ёки унинг ҳудуди орқали ўтадиган товарлар импортини тақиқлади. Бу ҳақда Реутерс хабар берди.
Ҳиндистон ташқи савдо бош бошқармаси тақиқ дарҳол кучга киришини маълум қилди. Покистон кемаларининг мамлакатга киришига ҳам рухсат берилмайди.
Ушбу чеклов Ҳиндистон манфаатлари, жамоат хавфсизлиги ва юк ташиш инфратузилмасини ҳимоя қилиш мақсадида қабул қилинди, — дейилади хабарда.
Покистон бундан аввалроқ барча чегара савдоларини тўхтатиб, Ҳиндистон авиакомпаниялари учун ҳаво ҳудудини ёпган эди.
Маълумот учун, икки давлат ўртасидаги муносабатлар жорий йилнинг 22-апрель куни Кашмирдаги терактдан сўнг кескинлашди. Бир нечта қуролланган шахс Паҳалгам шаҳри яқинида маҳаллий аҳоли ва сайёҳларга қарата ўт очган. Оқибатда 25 нафар ҳиндистонлик ва бир Непал фуқароси ҳалок бўлган.
Ҳужум учун жавобгарликни террорчи ташкилот ҳисобланган “Лашкари Тайба” билан боғлиқ “Қаршилик фронти” гуруҳи ўз зиммасига олган. Ҳиндистон ҳужумни Покистон билан боғлаган. Айбланган давлат ҳужумчилар билан алоқадорлигини қатъиян рад этган.
Шундан сўнг Ҳиндистон Покистонга қарши кескин чоралар кўрган. Жумладан, қуруқликдаги Аттари назорат-ўтказиш пункти ёпилган. Покистонликларга мамлакатни тарк этиш топширилган.
'БМТ Хавфсизлик Кенгаши Кашмирдаги вазият бўйича фавқулодда йиғилмоқда'ning rasmi
Дунё Бугун 14:07
БМТ Хавфсизлик Кенгаши Кашмирдаги вазият бўйича фавқулодда йиғилмоқда
Бу ҳақда Покистоннинг БМТдаги доимий ваколатхонаси маълум қилди.
'Гибрид автомобилларни экологик сертификатлаш тартиби юзасидан сенатор сўрови юборилди'ning rasmi
Дунё Бугун 14:03
Гибрид автомобилларни экологик сертификатлаш тартиби юзасидан сенатор сўрови юборилди
Бундай автомобилларни божхонада расмийлаштиришда “Евро-4” экологик тоифасидан кам эмаслигини тасдиқловчи экологик сертификат талаб этилаётгани кенг муҳокамаларга сабаб бўлаётганди.

India banned the import of goods coming from Pakistan or passing through its territory. Reuters reported this.
The General Directorate of Foreign Trade of India announced that the ban would take effect immediately. Pakistani ships are also not allowed to enter the country.
This restriction was adopted to protect the interests of India, public safety, and cargo transportation infrastructure, the report says.
Pakistan had previously suspended all border trade and closed its airspace to Indian airlines.
For information, relations between the two countries deteriorated after the terrorist attack in Kashmir on April 22 of this year. Several armed individuals opened fire on locals and tourists near the city of Pahalgam. As a result, 25 Indian citizens and one Nepalese citizen died.
The Resistance Front group, associated with the terrorist organization "Lashkari Taiba," claimed responsibility for the attack. India linked the attack to Pakistan. The accused state categorically denied any involvement with the attackers.
After this, India took decisive measures against Pakistan. In particular, the land checkpoint of Attari has been closed. Pakistanis were instructed to leave the country.