Суд Трампнинг мигрантларни чиқариб юбориш режасини рад этди
Бостон суди АҚШ президенти Дональд Трамп маъмуриятининг муҳожирларни Ливия ва Салвадорга депортация қилиш ҳақидаги таклифини рад этди.
'Суд Трампнинг мигрантларни чиқариб юбориш режасини рад этди'ning rasmi
Бостон суди АҚШ президенти Дональд Трамп маъмуриятининг муҳожирларни Ливия ва Сальвадорга депортация қилиш ҳақидаги таклифини рад этди. Бу ҳақда 17 май, шанба куни Reuters агентлиги хабар берди. Уч судьядан иборат ҳайъат Ички хавфсизлик департаментининг бундай депортациялар бўйича сиёсатидан хавотир билдирди ва агар чиқариб юборишлар ноқонуний деб топилса, "тузатиб бўлмайдиган зарар" эҳтимоли ҳақида маълум қилди.
Февраль ойида Сальвадор расмийлари Қўшма Штатлар томонидан депортация қилинган муҳожирларни, шунингдек, Қўшма Штатларда зўравонлик жиноятларида айбланганларни қабул қилиб, маҳаллий қамоқхонага жойлаштиришга рози бўлди.
Аввалроқ Оқ уй ноқонуний муҳожирлар учун "ихтиёрий депортация" дастури бошлангани ҳақида маълум қилганди. Унинг доирасида АҚШда ноқонуний яшаётган муҳожирлар Иммиграция ва божхона полицияси билан боғлиқ муаммолардан қочиб, ўз ватанларига қайтишлари учун молиявий ва ташкилий ёрдам олишлари мумкин бўлади.
Ихтиёрий депортация учун CBP Home иловасидан фойдаланадиган ҳар қандай мигрант у орқали 1000 доллар стипендия олади. Пул унинг ватанига қайтиши тасдиқланганидан кейин тўланади, дея маълум қилди АҚШ Ички хавфсизлик вазирлиги.
Вазирлик раҳбари Кристи Ноэмнинг фикрича, бундай тартиб америкалик солиқ тўловчилар учун депортация харажатларининг 70 фоизини тежашга ёрдам беради. Ҳозирда ноқонуний муҳожирни ҳибсга олиш, қамоқда сақлаш ва депортация қилиш учун ўртача харажат 17 минг доллардан ошади, дейилади идора хабарида.

The court rejected Trump's plan to deport migrants.
The Boston court rejected the Trump administration's proposal to deport immigrants to Libya and El Salvador, paying attention to the delivery of the sentence and punctuation marks.
Image of 'The court rejected Trump's plan to deport migrants.'
The Boston court rejected the Trump administration's proposal to deport migrants to Libya and El Salvador. Reuters reported this on May 17, Saturday. The panel of three judges expressed concerns about the Department of Homeland Security's policy on such deportations and noted the possibility of "irreparable harm" if the deportations were found to be illegal, according to this source.
In February, Salvadoran officials agreed to accept migrants deported by the United States, as well as those accused of violent crimes in the United States, and place them in local prisons.
Earlier, the White House had announced the start of a "voluntary deportation" program for undocumented migrants. Within its framework, migrants living illegally in the US could get financial and organizational assistance to return to their countries of origin, thus avoiding problems with Immigration and Customs Enforcement.
Any migrant using the CBP Home app for voluntary deportation receives a $1000 scholarship. The money is paid after their return to their homeland is confirmed, the US Department of Homeland Security announced.
According to Department head Kristi Noem, such a procedure helps save American taxpayers 70 percent of the deportation costs. Currently, the average cost of arresting, detaining, and deporting an undocumented migrant exceeds $17,000, the agency reports.