Байден яна неча йил умр кўриши айтилди
АҚШ собиқ президенти Жо Байденга простата саратонининг агрессив шакли ташхиси қўйилган бўлиб, унинг 12 ойдан 18 ойгача умри қолган бўлиши мумкин. Бу ҳақда Оқ уйнинг собиқ шифокори, республикачи конгрессмен Ронни Жексон маълум қилди.
Байденнинг матбуот котиби жорий йилнинг 18 май куни Байден чалинган ташхисни ҳақиқат эканлигини тасдиқлади ва касалликни даволаш мумкинлигини таъкидлади.
Бироқ Жексоннинг сўзларига кўра, муваффақиятли даволанишга умид қилинса-да, прогнозлар ташвишли бўлиб қолмоқда.
“Бу менинг мутахассислигим эмас, лекин бу маълум бўлганидан бери кўплаб урологлар билан суҳбатлашдим ва уларнинг барчаси унинг 12 ойдан 18 ойгача умри қолиши мумкинлиги ҳақида бир фикрга келишди. Умид қиламанки, вақт кўпроқ бўлади ва ишонаманки, улар бу касалликни самарали даволай олади. У ҳали кўп йиллар яшайди. Лекин бу жуда илгарилаб кетган касаллик”, — дейди Ронни Жексон.
Байден қачондан касаллик билан курашарди?
Аввалроқ онколог Эзекиэл Эмануэл касалликнинг ривожланиши Байденнинг 2021 йилдаги президентлик муддати бошидаёқ бошланган бўлиши мумкинлигини тахмин қилганди.
Ушбу баёнотлар сиёсатчининг ҳақиқий соғлиғи яширилган бўлиши мумкинлиги ҳақидаги жамоатчилик шубҳаларини кучайтирди. Айниқса, Оқ уйнинг 2024 йил февраль ойидаги тиббий ҳисоботида простата безида ҳеч қандай муаммо йўқлиги, аксинча, Байденнинг соғлиғи “яхши” экани таъкидлангани эътиборга молик.
Маълумот учун, Оқ уйнинг собиқ раҳбари ҳозир 82 ёшда. 2024 йилда у тез-тез адашиб гапириши, унутувчанлиги ва омма олдида йиқилишлари туфайли жисмоний ва ақлий ҳолатига шубҳалар ортиб бораётган бир пайтда президентлик пойгасидан чиқишга мажбур бўлди.

Former US President Joe Biden has been diagnosed with an aggressive form of prostate cancer, and he may have 12 to 18 months to live. This was announced by former White House doctor, Republican Congressman Ronnie Jackson.
What had happened?
On May 18 of this year, Biden's press secretary confirmed that the diagnosis made by Biden was true and emphasized that the disease could be treated.
However, according to Jackson, although there is hope for successful treatment, the prognosis remains alarming.
"This is not my specialty, but since it became known, I have talked to many urologists, and they all agreed that he could live from 12 to 18 months. I hope there will be more time and I believe they will be able to effectively treat this disease. He will live many more years. But this is a very advanced disease," says Ronnie Jackson.
Since when has Biden been fighting the disease?
Earlier, oncologist Ezekiel Emanuel suggested that the development of the disease may have begun at the beginning of Biden's presidential term in 2021.
These statements intensified public suspicions that the politician's real health might have been hidden. It is particularly noteworthy that the White House's medical report for February 2024 stated that there were no problems with the prostate gland, on the contrary, Biden's health was "good."
For information, the former head of the White House is now 82 years old. In 2024, he was forced to withdraw from the presidential race at a time when doubts about his physical and mental state were growing due to his frequent stuttering, forgetfulness, and public falls.