Яна бир Ўзбекистон компанияси ЕИ санкциясига учради
Санкциялар рўйхатига киритилган компания Россия ҳарбий-саноат комплексига кўмаклашишда гумон қилинмоқда.
'Яна бир Ўзбекистон компанияси ЕИ санкциясига учради'ning rasmi
Европа Иттифоқи томонидан Россияга қарши қабул қилинган 17-санкциялар пакети доирасида Ўзбекистоннинг Trade Engine System компанияси янги санкциялар рўйхатига киритилди. Бу ҳақда Евроиттифоқнинг расмий сайтида эълон қилинди.
Қайд этилишича, мазкур компания Россия ҳарбий-саноат комплексига кўмаклашишда гумон қилинмоқда. Шу сабабли унга нисбатан икки йўналишда қўлланилиши мумкин бўлган маҳсулот ва технологиялар (яъни, фуқаролик ҳамда ҳарбий мақсадларда фойдаланилиши мумкин бўлган) экспортига қатъий чекловлар жорий этилган.
Янги санкциялар Россиянинг “соя флоти” деб аталувчи 149 та нефть танкерига, шунингдек, Россияни санкцияларни четлаб ўтишда қўллаб-қувватлаганликда гумон қилинаётган учинчи давлатлар компанияларига қарши қаратилган. Улар орасида БАА, Туркия, Сербия ва Вьетнам компаниялари ҳам бор.
Маълумот учун, Trade Engine System компанияси темирйўл, автомобиль, денгиз ва ҳаво транспортида юк ташиш фаолияти билан шуғулланади. Компания 2022 йил июль ойида рўйхатдан ўтган бўлиб, унинг устав капитали 10 миллион сўмни ташкил этади. Таъсисчиси ва директори Носиржон Акбаров.
Эслатиб ўтамиз, Европа Иттифоқининг Россиянинг Украинага тўлиқ босқини бошлаганининг уч йиллиги муносабати билан эълон қилган 16-санкциялар пакетига ҳам Ўзбекистон компанияси киритилганди. Ўшанда механик дастгоҳларнинг улгуржи савдоси билан шуғуллануавчи Uzstanex компанияси ЕИ санкциясига учраган.

The company added to the sanctions list is suspected of assisting the Russian military-industrial complex.
Image of 'Another Uzbekistan company has faced EU sanctions.'
The European Union has included Uzbekistan's Trade Engine System company in the new sanctions list as part of the 17th package of sanctions adopted against Russia. This was announced on the official website of the European Union here.
According to the report, this company is suspected of assisting the Russian military-industrial complex. Therefore, strict restrictions have been imposed on the export of products and technologies that can be used in both civilian and military purposes.
The new sanctions are directed against Russia's "shadow fleet" of 149 oil tankers, as well as companies from third countries suspected of supporting Russia in circumventing sanctions. These include companies from the UAE, Turkey, Serbia, and Vietnam.
For information, the Trade Engine System company is engaged in the transportation of goods by rail, automobile, maritime, and air transport. The company was registered in July 2022, with a charter capital of 10 million Uzbek som. Its founder and director is Nosirjon Akbarov.
We remind you that on the occasion of the three-year anniversary of Russia's full-scale invasion of Ukraine, the European Union had also included an Uzbek company in its 16th package of sanctions. At that time, Uzstanex, a company dealing with the wholesale of mechanical devices, was sanctioned by the EU.