Самарқандда шер боласини яширган фуқаро қўлга тушди
Ижтимоий тармоқларда Самарқандда фуқаро ўз машинасида шер боласини олиб юргани ҳақида хабарлар тарқалди. Ҳолат бўйича вилоят Экология бошқармаси, вилоят прокуратураси ва ИИБ ходимлари ўрганиш олиб борди.
Қайд этилишича, ўтказилган ўрганишларда Самарқанд туманида яшовчи фуқаро Африка шери боласини туманнинг “Оқбўйро“ маҳалласи ҳудудидаги дала ҳовлининг сим тўсиғига боғлаб кетилгани аниқланди.
Маълумотларга кўра, шер боласига биринчи ёрдам кўрсатилиб, вақтинча сақлаш учун вилоят кинология марказига олиб келинди ҳамда алоҳида парваришга олиниб, тиббий кўрикдан ўтказилди.
Айни пайтда ушбу қонунбузарлик юзасидан тегишли ҳужжатлар расмийлаштирилиб, вилоят прокуратураси томонидан ҳолатга ҳуқуқий баҳо берилмоқда.

Reports have emerged on social networks about a citizen in Samarkand transporting a lion cub in his car. The regional Environmental Agency, the regional prosecutor's office, and the police are conducting an investigation regarding the situation.
It is noted that the investigation revealed a resident of Samarkand district had left an African lion cub tied up with a wire fence in the "Oqbo'yra" neighborhood's field.
According to information, the lion cub was provided first aid, temporarily taken to the regional canine center, received special care, and was medically examined.
At present, relevant documents are being formalized regarding this violation, and the regional prosecutor's office is giving a legal assessment of the situation.