Британия Россиянинг музлатилган активлари ҳисобидан Украинага 3 млрд доллар беради
Буюк Британия Россия активлари ҳисобига кафолатланган G7 қарзи доирасида Украинага қурол-яроғ ва ҳарбий техника таъмири учун 3 миллиард доллар ажратади.
Украина Мудофаа вазирлигининг маълум қилишича, Киев ва Лондон "Фавқулодда даромадларни жадаллаштириш ташаббуси" (ERA) доирасида музлатилган Россия активларидан олинадиган 3 миллиард доллар миқдоридаги даромадларни Украина армияси ва мудофаа саноати эҳтиёжларини қоплаш учун йўналтириш бўйича келишувга эришди.
G7’нинг умумий қиймати 50 миллиард доллар бўлган ERA механизми Украинага қарз берилишига асосланади; бу қарзлар кейинчалик музлатилган Россия активларидан олинадиган фойда ҳисобига қайтарилади.
Буюк Британия G7’нинг ушбу ташаббуси доирасида Украинага 2,26 миллиард фунт (тахминан 3 миллиард доллар) миқдорида кредит ажратишни ваъда қилган бўлиб, бу маблағ уч қисмга бўлинган ҳолда тўланади. Украина биринчи тўловни — 752 миллион фунт (970 миллион доллар) — 7 март куни қабул қилган.
Баёнотга кўра, ушбу маблағлар чет элда ишлаб чиқарилган мудофаа маҳсулотларини сотиб олиш, ҳарбий техника таъмири ва унга хизмат кўрсатиш, украиналик ва халқаро мудофаа компаниялари билан қўшма лойиҳаларни амалга ошириш ҳамда муҳим материаллар, жумладан, маҳаллий маҳсулотларни харид қилиш учун ишлатилади.
"Украина корхоналарида 35 миллиард долларлик ишлаб чиқариш қуввати мавжуд, аммо молиявий таъминот боис бу имкониятлар тўлиқ ишга солинмаяпти", — деди Украина Стратегик тармоқлар бўйича вазир ўринбосари Давид Алоян.
"Шунинг учун музлатилган Россия активларидан ортиқча фойдани жалб қилиш Украина мудофаа саноатида ишлаб чиқариш ва таъмирлаш салоҳиятини кескин оширади."
2022 йилда Россия тўлиқ ҳажмда Украинага босқин уюштирганидан сўнг, G7 давлатлари Россиянинг тахминан 300 миллиард долларлик давлат активларини музлатган.
АҚШ ва Европа Иттифоқи асосий қўллаб-қувватловчиларидан бўлган ERA ташаббуси айнан шу музлатилган активлардан олинадиган фойдани Украина мудофааси ва тикланиши учун йўналтиришни кўзда тутади.

The United Kingdom will allocate 3 billion dollars for weapons and military equipment repair for Ukraine, within the framework of the G7 debt guaranteed by Russian assets according to this source.
According to the Ukrainian Ministry of Defense, Kiev and London have reached an agreement to allocate the 3 billion dollars of proceeds obtained from the frozen Russian assets towards covering the needs of the Ukrainian army and defense industry, as part of the "Expedited Revenue Allocation Initiative" (ERA).
The ERA mechanism by the G7, which is valued at a total of 50 billion dollars, is based on providing loans to Ukraine; these loans will later be repaid with the proceeds from the frozen Russian assets.
The United Kingdom has promised to allocate a credit amounting to 2.26 billion pounds (approximately 3 billion dollars) to Ukraine within this initiative by the G7, which will be paid in three parts. Ukraine received the first payment—752 million pounds (970 million dollars)—on March 7.
According to the statement, these funds will be used for purchasing foreign-made defense products, repairing and servicing military equipment, implementing joint projects with Ukrainian and international defense companies, and acquiring essential materials, including local products.
"There is a production capacity worth 35 billion dollars within Ukrainian companies, but due to financial constraints, these potentials are not being fully utilized," said the Deputy Minister for Strategic Industries of Ukraine, David Aloian.
"Therefore, attracting surplus profit from the frozen Russian assets significantly enhances the production and repair capabilities within the Ukrainian defense industry."
Following Russia's full-scale invasion of Ukraine in 2022, the G7 countries froze approximately 300 billion dollars of Russian state assets.
The ERA initiative, primarily supported by the USA and the European Union, aims to redirect the proceeds from these frozen assets towards the defense and recovery of Ukraine.