Бугун Ердан учта потенциал хавфли астероид учиб ўтади
Бугун, 28 май куни, Ер яқинидан потенциал хавфли деб таснифланган учта астероид учиб ўтиши кутилмоқда. АҚШ Миллий Аэронавтика ва Космик Маъмурияти (NASA) хабарига кўра, бу космик жисмлар сайёрамизга таҳдид солмайди. Бу ҳақда zamon.uz хабар берди.
Маълумотларга кўра, Қуёш тизимидан яқинлашаётган объектлар қуйидагилар:
2025 КВт – диаметри 29,7 метр
2025 ЖР – диаметри 79,5 метр
2025 КУ1 – диаметри 20,2 метр
NASA ушбу астероидларни уларнинг ҳажми ва Ерга нисбатан яқинлиги сабабли “потенциал хавфли” деб таснифлайди. Бироқ, улар бизнинг сайёрамизга тўқнашиш хавфини туғдирмайди.
Шунингдек, 26–27 май кунлари 2025 КТ1 (12,8 м) ва 2025 ЖП (25,3 м) астероидлари ҳам Ер яқинидан учиб ўтган.
Мутахассисларнинг таъкидлашича, бундай астероидларнинг аксарияти атмосферага кирган заҳоти ёниб кетади ва реал хавф туғдирмайди.
NASA ҳар йили Ер яқинидаги 3 000 дан ортиқ янги астероидларни аниқлайди. Ушбу объектлар тахминан 4,6 миллиард йил аввал Қуёш тизими шаклланган даврда ҳосил бўлган астероид камарининг бир қисми ҳисобланади.

Today, three potentially dangerous asteroids will fly by the Earth.
Today, May 28th, three asteroids classified as potentially dangerous are expected to fly past Earth. According to a report by the National Aeronautics and Space Administration (NASA), these celestial bodies do not pose a threat to our planet. This was reported by zamon.uz here.
According to the information, the objects approaching from the Solar System are as follows:
2025 KVT – diameter 29.7 meters
2025 JR – diameter 79.5 meters
2025 KU1 – diameter 20.2 meters
NASA classifies these asteroids as "potentially dangerous" due to their size and proximity to Earth. However, they do not pose a risk of collision with our planet.
Also, on May 26–27, the asteroids 2025 KT1 (12.8 m) and 2025 JP (25.3 m) also passed close to Earth.
Experts emphasize that the majority of such asteroids burn up upon entering the atmosphere and do not pose a real threat.
NASA identifies more than 3,000 new asteroids near Earth every year. These objects are considered part of the asteroid belt formed approximately 4.6 billion years ago during the formation of the Solar System.
According to NASA's forecasts, there is no risk of a dangerous asteroid collision with Earth in the next 100 years.