Францияда собиқ жарроҳ 299 нафар болага нисбатан жинсий зўравонлик қилгани учун 20 йилга қамалди
'Францияда собиқ жарроҳ 299 нафар болага нисбатан жинсий зўравонлик қилгани учун 20 йилга қамалди'ning rasmi
Францияда собиқ жарроҳ Жоэль Ле Скварнек 25 йил давомида 299 нафар болага нисбатан жинсий зўравонлик қилгани учун 20 йиллик қамоқ жазосига ҳукм қилинди. Бу Франция тарихидаги энг йирик болаларга нисбатан жинсий зўравонлик иши ҳисобланади.
Ле Скварнек 1989 йилдан 2014 йилгача бўлган даврда асосан 15 ёшга тўлмаган бемор болаларга нисбатан зўравонлик қилган. Кўплаб ҳолатларда қурбонлар анестезия остида ёки жарроҳлик амалиётидан кейин ҳушига келаётган пайтда бўлган. Унинг қурбонлари орасида ўз набираси ҳам бор.
2017 йилда қўшнисининг 6 ёшли қизчаси унга нисбатан зўравонлик қилинганини айтгач, полиция Ле Скварнекни ҳибсга олди. Унинг уйидан болаларга нисбатан зўравонлик ҳолатлари ҳақидаги кундаликлар, 300,000 дан ортиқ порнографик расмлар ва болалар ўлчамидаги жинсий қўғирчоқлар топилди.
Ле Скварнек 2020 йилда тўрт нафар болага нисбатан зўравонлик қилгани учун 15 йилга қамалган эди. Янги ҳукм унга нисбатан қўшимча жазо сифатида берилди. Франция қонунларига кўра, у жазони икки учдан камида ўташи керак ва 2030–2033 йиллар оралиғида озодликка чиқиши мумкин.
Бу иш Франциядаги тиббий муассасалар ва суд органларининг назоратсизлиги ва масъулиятсизлигини кўрсатди. 2005 йилда болалар порнографияси учун шартли жазо олганига қарамай, Ле Скварнек шифохоналарда ишлашда давом этган. Жамоатчилик ва жабрланувчилар унинг собиқ рафиқаси Мари-Франс Ле Скварнекни ҳам унинг жиноятларини яширганликда айблашмоқда.
Жабрланувчилар ва ҳуқуқ фаоллари 20 йиллик жазони етарли эмас деб ҳисоблашмоқда ва Францияда жинсий зўравонлик учун жазоларни кучайтиришни талаб қилишмоқда. Бу иш мамлакатда болаларга нисбатан жинсий зўравонликка қарши курашда тизимли ислоҳотларни амалга ошириш зарурлигини яна бир бор кўрсатди.

In France, former surgeon Joël Le Scouarnec was sentenced to 20 years in prison for sexually abusing 299 children over 25 years. This is considered the largest case of child sexual abuse in France's history according to this report.
Le Scouarnec committed the abuse mainly against patients under the age of 15, from 1989 to 2014. In many cases, the victims were under anesthesia or regaining consciousness after surgery. His victims include his own granddaughter.
In 2017, after a 6-year-old girl next door reported being abused by him, police arrested Le Scouarnec. Investigators found diaries detailing abuses against children, over 300,000 pornographic images, and child-sized sex dolls at his home.
Le Scouarnec had previously been sentenced in 2020 to 15 years in prison for abusing four children. The new sentence was added as an additional punishment. According to French law, he must serve at least two-thirds of his sentence and can be released between 2030 and 2033.
This case highlighted the negligence and irresponsibility of medical institutions and judicial bodies in France. Despite receiving a suspended sentence in 2005 for child pornography, Le Scouarnec continued to work in hospitals. The public and victims are also accusing his ex-wife Marie-France Le Scouarnec of covering up his crimes.
Victims and human rights activists believe the 20-year sentence is insufficient and are demanding harsher punishments for sexual abuse in France. This case underscores the need for systemic reforms in combating child sexual abuse in the country.