Ўзбекистон-Қатар ўйинига чипталарнинг онлайн сотуви бекор қилинди
Ўзбекистон миллий терма жамоаси жорий йилнинг 10 июнь куни “Бунёдкор” стадионида Жаҳон чемпионати саралаш босқичи доирасида Қатар терма жамоасини қабул қилади. Ушбу ўйин учун чипталар фақатгина офлайн сотилади. Бу ҳақда Ўзбекистон футбол ассоциацияси хабар берди.
Қайд этилишича, чипта сотувчи платформа ва ЎФА ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан ҳамкорликда, аввалги ўйинлар тажрибасидан келиб чиқиб, фирибгарлик ва чипталар қалбакилаштирилишининг олдини олиш мақсадида фақат “Ҳумо Арена”, “Бунёдкор” ва “Пахтакор” стадионида офлайн савдо тартибини жорий этади.
“Мазкур чипталар махсус кодланган. Аввалги учрашувларда фирибгарлар электрон чипталарни сохталаштириб, кўплаб мухлисларнинг стадионга киролмаслигига сабабчи бўлганди. Чипталар сотуви бошланиш санаси юзасидан қўшимча маълумот тақдим этилади”, дейилади хабарда.
Маълумот учун, 2026 йил АҚШ, Мексика ва Канада майдонларида бўлиб ўтадиган футбол бўйича Жаҳон чемпионати саралаши доирасида Ўзбекистон миллий терма жамоаси 5 июнь куни Бирлашган Араб Амирликларига, 10 июнь куни  эса Тошкентда Қатарга қарши майдонга тушади. Темур Кападзе қўл остидаги жамоа А гуруҳида 17 очко билан 2-ўринни эгаллаб турибди. Агар жамоа БААга қарши ўйинда бир очко қўлга киритса, муддатидан аввал мундиал масаласини ҳал қилади.

The national team of Uzbekistan will host the Qatar national team at the “Bunyodkor” stadium on June 10th of this year, within the framework of the World Cup qualifiers. Tickets for this game are sold offline only. This was reported by the Uzbekistan Football Association.
It is noted that, in collaboration with law enforcement agencies, the ticket selling platform and UFA will implement an offline sales procedure only at “Humo Arena”, “Bunyodkor”, and “Pakhtakor” stadiums, based on previous games' experiences, aiming to prevent fraud and ticket forgery.
“These tickets are specially coded. In previous matches, scammers had forged electronic tickets, causing many fans to be unable to enter the stadium. Additional information regarding the start date of ticket sales will be provided,” the report says.
For your information, within the framework of the qualifiers for the Football World Cup, which will be held in the USA, Mexico, and Canada in 2026, the national team of Uzbekistan will play against the United Arab Emirates on June 5th, and then in Tashkent against Qatar on June 10th. The team led by Temur Kapadze is currently in second place in Group A with 17 points. If the team earns one point in the game against the UAE, it will resolve the World Cup issue ahead of schedule.