Украина Россияга нима таклиф қилмоқчи?
Украина Истанбулда бўлиб ўтадиган музокараларда Россияга тақдим этмоқчи бўлган тинчлик таклифлари очиқланди.
'Украина Россияга нима таклиф қилмоқчи?'ning rasmi
Украина делегацияси бугун, 2 июнь куни Истанбулда бўлиб ўтадиган музокараларда Россияга тақдим этмоқчи бўлган тинчлик таклифлари матнини “Reuters” агентлиги ошкор қилди.
Унга кўра, Киэв тўлиқ ва сўзсиз ўт очишни тўхтатишни талаб қилмоқда — ҳавода, қуруқликда ва денгизда. Ишончни мустаҳкамлаш учун ноқонуний равишда Россияга олиб кетилган барча украиналик болаларни зудлик билан қайтариш, ҳарбий асирларни “ҳаммаси ҳаммасига” принтсипи асосида алмашиш, шунингдек, Россия барча тинч аҳоли гаровдагиларини озод қилиши лозим.
Кейинги босқичда эса ўт очишни тўхтатиш режими ва Зеленский ҳамда Путин ўртасидаги юзма-юз учрашув кун тартиби келишилиши керак. Музокараларда АҚШ ва Европа давлатлари иштирок этиши муҳим, дейди Украина.
Украина халқаро ҳамжамиятдан ишончли хавфсизлик кафолатларини талаб қилмоқда. Ҳужжатга кўра, Украина қуролли кучлари сони, жойлашуви ёки бошқа жиҳатларига ҳеч қандай чекловлар қўйилмаслиги, шунингдек, мамлакат ҳудудида дўстона хорижий давлатларнинг қўшинлари жойлаштирилишига тўсқинлик қилинмаслиги керак.
Украина шунингдек, Россия 2014 йил февралидан буён эгаллаб турган ҳудудлар халқаро ҳамжамият томонидан тан олинмаслиги лозимлигини таъкидламоқда. Музокаралар бошланиши учун мавжуд фронт чизиқлари асос қилиб олинади, аммо ҳудудий масалалар фақат тўлиқ ўт очишни тўхтатгандан сўнг муҳокама қилинади.
Россияга нисбатан айрим санкциялар бекор қилиниши мумкин, аммо босқичма-босқич ва зарурат туғилганда уларни қайта тиклаш механизми билан. Украина таклифига кўра, Россиянинг музлатилган активлари мамлакатни тиклаш учун ишлатилади ёки репарация тўланмагунча музлатилган ҳолда қолади.

Ukraine's delegation today, June 2, in Istanbul for the negotiations, revealed the text of the peace proposals it intends to present to Russia, as disclosed by the “Reuters” agency.
According to it, Kyiv demands a complete and unconditional ceasefire — in the air, on land, and at sea. To build trust, it is necessary to immediately return all Ukrainians children illegally taken to Russia, exchange prisoners of war on an “all for all” basis, as well as Russia must release all civilian hostages.
In the next stage, a ceasefire regime and the agenda of a face-to-face meeting between Zelensky and Putin need to be agreed upon. Ukraine says the participation of the US and European countries in the negotiations is important.
Ukraine is demanding reliable security guarantees from the international community. According to the document, there should be no restrictions on the number, location, or other aspects of the Ukrainian armed forces, and the presence of friendly foreign troops in the country should not be hindered.
Ukraine also stresses that the territories occupied by Russia since February 2014 should not be recognized by the international community. The existing front lines will serve as the basis for the start of negotiations, but territorial issues will only be discussed after a full ceasefire.
Certain sanctions against Russia may be lifted, but gradually and with a mechanism for reinstatement when necessary. According to Ukraine's proposal, Russia's frozen assets should be used for the country's reconstruction or remain frozen until reparations are paid.