Ноқонуний ер савдоси: 500 минг долларлик қонунбузарлик фош этилди
Ўзбекистоннинг бир қатор ҳудудларида ер участкаларини ноқонуний сотишга уринган шахслар ДХХ ва тегишли идоралар ҳамкорлигидаги тезкор тадбирлар натижасида ушланди. Улар талаб қилган маблағлар умумий ҳисобда 500 минг АҚШ долларидан ошган.
Хоразмда боғдорчилик йўналишидаги МЧЖ раҳбари 19,9 гектар ерни “30 гектар” деб кўрсатиб, расмийлаштириш ва кўп қаватли уй қуриш учун рухсат олиб бериш эвазига 180 минг доллар талаб қилган. У пулни олган пайтида ашёвий далиллар билан қўлга олинди.
Фарғонада Кадастр агентлигининг Қўқон шаҳри бўлими етакчи инспектори фермер хўжалиги ер олиши ва иссиқхона қурилиши учун 150 минг доллар сўраган. У ҳам пулни қабул қилган вақтда ушланган.
Тошкент вилояти Ангрен шаҳрида яшовчи, судланган шахс 2 гектардан ортиқ ерни 100 минг долларга сотишни ва расмийлаштириш учун қўшимча 21 минг доллар талаб қилган. У 121 минг долларни олганида ушланган.
Сурхондарё вилоятида “Тўпаланг-Қоратоғ” ирригация тизими ходими 32 сотих муҳофаза ер майдонини шахсий мулк сифатида расмийлаштириб бериш учун 70 минг доллар ва 39 млн сўм олган. У ҳам жиноий ҳаракати пайтида ушланган.
Ҳозирда барча ҳолатлар бўйича жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
'Сариосиёда ҳоким ўринбосари фирибгарликда айбланиб қамалди'ning rasmi
Жиноят 21.11.2025 08:28
'Андижонда 2 млрд сўмлик тилла буюмларнинг ноқонуний айланмасига чек қўйилди'ning rasmi
Жиноят 20.11.2025 21:54
'Наманганда таълим тизимидаги мансабдорлар томонидан ташкил қилинган “бункер” фош этилди'ning rasmi
Жиноят 20.11.2025 20:38
Наманганда таълим тизимидаги мансабдорлар томонидан ташкил қилинган “бункер” фош этилди
Бир қатор ўқитувчилардан имтиҳон натижаларини ижобий ҳал қилиб беришни ваъда қилган ҳолда 1300–1500 АҚШ доллари миқдорида пул талаб қилган.
'Тошкент ва Наманганда 30 кг га яқин гиёҳванд модда билан боғлиқ наркокурьерлар қўлга олинди'ning rasmi
Жиноят 20.11.2025 11:37
Тошкент ва Наманганда 30 кг га яқин гиёҳванд модда билан боғлиқ наркокурьерлар қўлга олинди
Уларга нисбатан Жиноят кодексининг 273-моддаси бўйича иш қўзғатилди.
'Тошкентда солиқ бош инспектори пора олганликда гумонланиб ушланди'ning rasmi
Жиноят 19.11.2025 12:11
Тошкентда солиқ бош инспектори пора олганликда гумонланиб ушланди
Пойтахт Солиқ бошқармасининг бош инспектори 5 минг доллар пора олган пайтда ашёвий далиллар билан қўлга олинди. Унга нисбатан “пора олиш” моддаси билан жиноят иши қўзғатилди.
'Икки нафар ИИБ тезкор ходими пора олаётганда ушланди'ning rasmi
Жиноят 19.11.2025 07:54
Икки нафар ИИБ тезкор ходими пора олаётганда ушланди
Сирдарёнинг Ховос туманида ИИБнинг икки нафар тезкор ходими гумонланувчиларни қўрқитиб, пул талаб қилди.

Currently, criminal cases have been initiated on all counts, and investigative actions are being carried out.
Image of 'Illegal land deal: A $500,000 violation exposed'
Individuals attempting to illegally sell land plots in various regions of Uzbekistan have been detained as a result of rapid response operations conducted by the State Security Service and relevant agencies. The total amount of money they demanded exceeds 500 thousand US dollars.
In Khorezm, the director of a gardening-oriented LLC attempted to misrepresent 19.9 hectares of land as “30 hectares,” and asked for 180 thousand dollars in exchange for facilitating the official registration and approval for the construction of a multi-storey building. He was caught red-handed at the time of receiving the money.
In Fergana, the head inspector of the Cadastral Agency's Kokand city department demanded 150 thousand dollars for assisting a farmer in acquiring land and constructing a greenhouse. He, too, was detained at the moment of receiving the money.
In Tashkent region, a convicted individual living in Angren city demanded 100 thousand dollars for the sale of more than 2 hectares of land, plus an additional 21 thousand dollars for registration. He was caught upon receiving the total amount of 121 thousand dollars.
In Surkhandarya region, an employee of the “Topalang-Koratog” irrigation system took 70 thousand dollars and 39 million UZS for the official registration of 32 ares of protected land area as private property. He was also detained during the criminal act.
Currently, criminal cases have been initiated for all incidents, and investigative actions are being carried out.