Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги ҳолат юзасидан расмий муносабат билдирди.
Ижтимоий тармоқларда Тошкентда 110 мингта уй бузилиши бошлангани ҳақида хабарлар тарқалди. Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги бу хабарлар асоссиз эканлигини билдирди.
“Бу хабарлар ҳақиқатга тўғри келмайди”, — дейилади вазирлик раддиясида.
Қайд этилишича, айни кунларда мамлакатда кўп қаватли уй-жой фондининг сейсмик ҳолатини ўрганиш ва баҳолаш ишлари олиб борилмоқда. Бу тадбирлар аҳоли хавфсизлигини таъминлаш мақсадида профилактик тарзда амалга оширилмоқда.
Ҳозирда ҳеч қандай расмий ҳужжатларга эга бўлмаган битта объектда сейсмик талабларга мос келмаслик ҳолати аниқланган. Фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш мақсадида ушбу объект бўйича белгиланган тартибда тегишли чора-тадбирлар кўрилган.
“Айни вақтда оммавий равишда уй-жойларни бузишга оид ҳеч қандай қарор ёки режа мавжуд эмас”, — дейилади хабарда.
Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги фуқаролардан ишончсиз манбалар орқали тарқалаётган асоссиз хабарларга ишонмаслик ва расмий маълумотларга таянишни сўради. Шунингдек, ёлғон ахборот тарқатганлик учун қонунчиликда жавобгарлик белгиланганини эслатиб ўтди.
Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2025 йил 1 январь ҳолатига кўп квартирали уйлар сони 46 476 тага етди. Шундан беш қаватли ва ундан ортиқ бўлган уйлар эса 12 604 тани ёки жамига нисбатан 27,1 фоизни ташкил этди.
Президент қарори билан 2024 йил 1 июндан МСК-64 шкаласи бўйича 8 ва ундан юқори баллик сейсмик фаол зоналарда янги қурилиши режалаштирилаётган 5 қаватдан юқори тиббиёт объектлари ҳамда 9 қаватдан юқори биноларни актив сейсмик ҳимоялаш қурилмалари, шу жумладан, сейсмоизолятсия ва демпфер ускуналари билан лойиҳалаш амалиёти йўлга қўйилиши белгиланган.
Тошкент шаҳри ҳудуди сейсмик потенциали юқори бўлган зонада жойлашган бўлиб, ҳудудда магнитудаси М 6,5 балл ва унда юқори бўлган зилзилалар содир бўлиш хавфи бор.

Will 110 thousand houses be demolished in Tashkent?
The Ministry of Construction and Housing and Communal Services has officially responded to the situation.
Image of 'Will 110 thousand houses be demolished in Tashkent?'
Reports about the commencement of demolishing 110,000 homes in Tashkent have spread on social networks. The Ministry of Construction and Housing and Communal Services has stated that these reports are unfounded.
“These reports do not correspond to the truth,” — states the ministry's rebuttal.
It is noted that currently, in the country, works on studying and evaluating the seismic condition of the multi-story housing fund are being conducted. These measures are being implemented in a preventive manner with the aim of ensuring the safety of the population.
At present, a case of non-compliance with seismic requirements has been identified in one object without any official documents. Appropriate measures have been taken in accordance with the established procedures for the purpose of ensuring the safety of citizens.
“At this time, there are no decisions or plans regarding the mass demolition of residential buildings,” — the report says.
The Ministry of Construction and Housing and Communal Services asks citizens not to trust unfounded reports spread through unreliable sources and to rely on official information. It also reminds that the legislation provides for liability for spreading false information.
According to the National Statistics Committee, as of January 1, 2025, the number of multi-apartment buildings reached 46,476. Of these, buildings with five or more stories constituted 12,604 or 27.1 percent of the total.
By the President's decree, from June 1, 2024, it has been stipulated to introduce the practice of designing new construction of medical facilities over 5 stories and buildings over 9 stories in seismic activity zones of 8 or higher on the MSK-64 scale with active seismic protection devices, including seismo-isolation and dampers.
The territory of Tashkent city is located in a zone with high seismic potential, where there is a risk of earthquakes with a magnitude of M 6.5 and higher.