Ўзбекистон Исроил ва Эронни ҳарбий ҳаракатларни зудлик билан тўхтатишга чақирди
Ўзбекистон ТИВ икки давлат можароси кескинлик даражасини камайтириш бўйича ҳаракатларга кўмаклашишга тайёр эканлигини билдирди.
'Ўзбекистон Исроил ва Эронни ҳарбий ҳаракатларни зудлик билан тўхтатишга чақирди'ning rasmi
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги Исроилнинг Эронга ҳужумлари юзасидан хавотир билдирди
Вазирлик барча томонларни тўлиқ вазминликка, ҳарбий ҳаракатларни дарҳол тўхтатишга ва низони сиёсий-дипломатик йўл билан ҳал этишга чақирмоқда. Шунингдек, можаронинг кескинлик даражасини камайтириш бўйича саъй-ҳаракатларга кўмаклашишга тайёрлигини билдирган.
“Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги инсонларнинг ҳалокатига ва Яқин Шарқда вазиятнинг кескинлашувига олиб келган Исроилнинг Эрон Ислом Республикасига қарши ҳарбий амалиёти юзасидан чуқур хавотир билдиради.
Барча томонларни тўлиқ вазминликка, ҳарбий ҳаракатларни дарҳол тўхтатишга ва низони сиёсий-дипломатик йўл билан ҳал этишга чақирамиз.
Кенг кўламли тўқнашувга олиб келиши мумкин бўлган жиддий вазиятнинг янада кескинлашуви хавотир уйғотмоқда.
Ўзбекистон минтақавий барқарорликни мустаҳкамлашга содиқлигини яна бир бор тасдиқлайди ва можаронинг кескинлик даражасини камайтириш бўйича саъй-ҳаракатларга кўмаклашишга тайёрлигини билдиради”, дейилади муносабатда.

The Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan expressed concern about Israel's attacks on Iran here.
The Ministry calls on all parties to exercise complete restraint, to immediately stop military actions, and to resolve the conflict through political and diplomatic means. It also expressed its readiness to assist in efforts to reduce the intensity of the conflict.
“The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan expresses deep concern over Israel's military operation against the Islamic Republic of Iran, which has led to the loss of lives and escalation of the situation in the Middle East.
We urge all parties to exercise complete restraint, to immediately stop military actions, and to resolve the conflict through political-diplomatic means.
The serious situation that could lead to a wide-scale conflict and its potential for further escalation is alarming.
Uzbekistan reaffirms its commitment to strengthening regional stability and expresses its readiness to assist in efforts to reduce the intensity of the conflict,” the statement reads.