АҚШ 36 давлат фуқароларига кириш бўйича янги чекловларни муҳокама қилмоқда
АҚШ Давлат департаменти томонидан дипломатик каналлар орқали тарқатилган ички хабарга кўра, Вашингтон фуқаролари хавотир уйғотган яна 36 мамлакатга нисбатан иммиграцион чекловларни жорий этишни кўриб чиқмоқда. Бу ҳақда “Reuters” агентлиги давлат котиби Марко Рубио имзоси билан тарқатилган ҳужжатга таяниб хабар берди.
Чекловлар 60 кун ичида кучга кириши мумкин — агар ушбу давлатлар АҚШ хавфсизликка оид хавотирларини бартараф этишда етарли чора кўрмаса.
Давлат департаменти баёнотига кўра, баъзи мамлакатлар фуқаролари АҚШда террористик ҳаракатларда ёки антисемит ва антиамерикан фаолиятда иштирок этган.
Айрим давлатлар ўз фуқароларини АҚШдан чиқариб юборишга кўмаклашмаган.
Баъзиларида эса ишончли шахсни тасдиқловчи ҳужжатларни бериш бўйича ҳукумат йўқ ёки етарли даражада ҳамкорлик қилмаяпти.
Шунингдек, айрим давлатларнинг биометрик хавфсизлик талабларига жавоб бермайдиган паспортлари ҳам АҚШнинг хавотирига сабаб бўлмоқда.
Рўйхатга киритилган 36 мамлакат орасида: Миср, Гана, Камерун, Эфиопия, Қирғизистон, Сурия, Нигерия, Угандо ва бошқалар бор.
Эслатиб ўтамиз, АҚШ илгари ҳам Афғонистон, Эрон, Сомали, Судан ва Яман каби 12 давлат фуқароларига нисбатан кириш чекловларини кучга киритган эди.

According to an internal message distributed through diplomatic channels by the United States Department of State, Washington is considering imposing immigration restrictions on another 36 countries that have raised concerns among its citizens. This was reported by the “Reuters” agency, referencing a document distributed with the signature of Secretary of State Marco Rubio.
The restrictions could come into effect within 60 days — if these countries do not take adequate measures to address the United States' security concerns.
According to a statement by the Department of State, citizens of some countries have participated in terrorist activities or anti-Semitic and anti-American actions in the USA.
Some countries have not assisted in deporting their citizens from the USA.
In others, the government is either absent or not sufficiently cooperative in providing documents verifying an individual's identity.
Moreover, passports from some countries that do not meet biometric security requirements are also causing concern for the USA.
The list of 36 countries includes: Egypt, Ghana, Cameroon, Ethiopia, Kyrgyzstan, Syria, Nigeria, Uganda, and others.
We remind you that the USA has previously implemented entry restrictions for citizens of 12 countries, including Afghanistan, Iran, Somalia, Sudan, and Yemen.