Трамп Исроил режасига вето қўйди
АҚШ президенти Дональд Трамп Эрон Олий раҳнамоси Оятуллоҳ Али Хоманаийга қарши мўлжалланган Исроил режасига рад жавобини бергани ҳақида кеча, 15 июнь куни “Reuters” икки юқори мартабали АҚШ расмийсига таяниб хабар берди.
Маълумотларга кўра, Трамп маъмурияти: “Эрон ҳозирча бирор америкаликни ўлдирмаган экан, биз сиёсий раҳбариятни нишонга олиш масаласини муҳокама қилмаймиз”, деган позицияда қолган.
Мазкур хабар фонида Исроил Миллий хавфсизлик кенгаши раҳбари Тзахи Ханегби “Reuters”нинг ушбу эълонини “сохта янгилик” деб атади.
Шунингдек, “The Wall Street Journal”манбасига кўра, Исроил расмийларидан бири “Али Хоманаий ҳужумдан суғурталанмаган”, деб билдирган.
Эслатиб ўтамиз, сўнгги ҳафталарда Теҳрон ва Тел-Авив ўртасидаги кескинлик ядро объектлари ва дрон ҳужумлари сабабли юксалган эди.

US President Donald Trump has given a negative response to the Israel plan targeted at Iranian Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei, reported yesterday, June 15, according to “Reuters” citing two high-ranking US officials.
According to the information, the Trump administration has maintained the stance: “As long as Iran has not killed any American, we will not discuss targeting their political leadership,”.
Against the backdrop of this news, Tzachi Hanegbi, the head of Israel’s National Security Council, called this announcement by “Reuters” “fake news.”
Moreover, according to a source from “The Wall Street Journal”, an Israeli official has stated, “Ali Khamenei is not insured against attacks.”
It is to be reminded, the tension between Tehran and Tel Aviv has escalated in recent weeks due to nuclear facilities and drone attacks.