Туркияда сайёҳларни олиб кетаётган иккита ҳаво шари қулаб тушди
Туркиянинг Кападокия вилояти ранг-баранг шарлари билан машҳур. Кеча, Аксарай вилоятида иккита ҳаво шари қулаб тушиши оқибатида бир киши ҳалок бўлди, 12 киши жароҳатланди.
ОАВ маълумотларига кўра, ҳаво шарларидан бирининг 37 ёшли учувчиси ҳалок бўлган: у қўниш вақтида сават остида қолиб кетган. Йўловчилар Индонезиядан бўлганлиги айтилмоқда.
Воқеа жойига зудлик билан полиция, қутқарувчилар ва ўт ўчирувчилар етиб келган. Жабрланганлар яқин атрофдаги шифохонага етказилган. Берилган маълумотларга кўра, улар енгил жароҳатлар олган ва ҳозирда уларга тиббий ёрдам кўрсатилмоқда.
Расмий маълумотларга кўра, ҳаво шарлари машҳур Ихлара водийсида эрталаб соат 5 да парвозни бошлаган. Тахминан эрталаб соат 7 ларда шамолнинг кескин ва кучли ўзгариши, бу иккала бахтсиз ҳодисага сабаб бўлган деб тахмин қилинмоқда.

One person is dead, 12 people are injured.
Turkey's Cappadocia region is famous for its colorful balloons. Yesterday, in the province of Aksaray, the crash of two hot air balloons resulted in one person killed and 12 people injured.
According to media reports, one of the balloons' 37-year-old pilots was killed: he was trapped under the basket during landing. It is said that the passengers were from Indonesia.
Police, rescuers, and firefighters immediately arrived at the scene. The injured were taken to a nearby hospital. According to the information provided, they received minor injuries and are currently being treated.
Official reports state that the hot air balloons began their flight in the famous Ihlara Valley at 5 in the morning. It is speculated that a sudden and strong change in wind around 7 in the morning caused both of these unfortunate incidents.