Саудиялик таниқли журналист қатл этилди
Саудия Арабистони ҳукумати журналистни давлатга хоинлик, чет эл тузилмалари билан ҳамкорлик, терроризмни молиялаштириш, миллий хавфсизлик ва бирликка таҳдидда айбдор деб топган.
'Саудиялик таниқли журналист қатл этилди'ning rasmi
Саудиялик таниқли журналист Турки ал-Жассир қатл этилди. Бу ҳақда Журналистларни ҳимоя қилиш қўмитаси (CPJ) хабар берди.
Ал-Жассир X ижтимоий тармоғи орқали подшоҳлик оила аъзоларини коррупцияда айблашда гумон қилиниб, 2018 йилда ҳибсга олинганди.
CPJ маълум қилишича, Ал-Жассир Саудия Арабистонида аёллар ҳуқуқи, араб баҳори ва коррупция каби «нозик мавзулар»да ёзган, ҳозирда ёпилиб кетган Al-Taqrir газетаси билан ҳамкорлик қилган.
Турки ал-Жассир ҳибсга олинганидан сўнг оиласи билан мулоқот қилишига ва адвокат хизматидан фойдаланишига рухсат берилмаган. Унга нисбатан жисмоний ва руҳан зўравонлик қўлланилган, дейилади хабарда.

A renowned Saudi journalist was murdered.
The government of Saudi Arabia has found the journalist guilty of treason against the state, collaborating with foreign entities, financing terrorism, and posing a threat to national security and unity.
Image of 'A renowned Saudi journalist was murdered.'
The prominent Saudi journalist Turki al-Jasser was murdered. This was reported by the Committee to Protect Journalists (CPJ) here.
The government of Saudi Arabia found the journalist guilty of treason, collaborating with foreign entities, financing terrorism, and posing a threat to national security and unity.
Al-Jasser was suspected of accusing members of the royal family of corruption through social media platform X and was arrested in 2018.
According to the CPJ, Al-Jasser wrote on "sensitive topics" such as women’s rights, the Arab Spring, and corruption, and collaborated with the now-shuttered Al-Taqrir newspaper.
After his arrest, Turki al-Jasser was not allowed to communicate with his family or have access to a lawyer’s services. He was subjected to physical and psychological violence, the report states.