Ўзбекистон ядровий зарар учун фуқаролик жавобгарлиги тўғрисидаги халқаро конвенцияга қўшилишни режалаштиряпти
Сенаторлар шу ҳақдаги Қонунни муҳокама қилди.
'Ўзбекистон ядровий зарар учун фуқаролик жавобгарлиги тўғрисидаги халқаро конвенцияга қўшилишни режалаштиряпти'ning rasmi
Сенатнинг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитасининг мажлисида "Ядровий зарар учун фуқаролик жавобгарлиги тўғрисидаги Вена конвенциясига (Вена, 1963 йил 21 май) Ўзбекистон Республикасининг қўшилиши ҳақида"ги Қонун дастлабки тарзда муҳокама қилинди.
Парламент юқори палатаси маълумотига кўра, мажлисга қўмита раҳбари, Ўзбекистоннинг Туркиядаги собиқ элчиси Алишер Агзамходжаев раислик қилди. Муҳокамаларда сенаторлар, халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларининг доимий комиссиялари аъзолари, Атом энергияси агентлиги вакиллари, Фанлар академиясининг Ядро физикаси институти ҳамда Атом электр станцияси қурилиши дирекцияси мутахассислари ва экспертлари, шунингдек, оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон мазкур Конвенцияга қўшилиши натижасида фуқаролик ядро объектларида содир бўлган ҳодисалар оқибатида етказилган зарар учун жавобгарлик режими, зарарни қоплаш тартиби, муддатлари ва тамойилларини белгилайдиган асосий нормалар ҳам татбиқ этилади. Шунингдек, ядровий жавобгарлик режими ядровий фалокат юз берган тақдирда Ўзбекистон халқига товон тўланиши таъминланади.
Мазкур ҳужжатнинг асосий мақсади ядровий қурилма оператори томонидан бошқариладиган иншоотларда содир бўлган ҳодисалар натижасида юзага келган ядро зарари учун операторнинг жавобгарлигини, шунингдек, ядро зараридан молиявий ҳимояни таъминлаш учун минимал талабларни белгилашдан иборат.
Сенаторлар томонидан Ўзбекистоннинг Вена конвенциясига қўшилиши ядро энергетикаси ва хавфсизлиги соҳасида халқаро ҳуқуқий майдонга киришини таъминлашга хизмат қилиши таъкидланди. Бундан ташқари, ядровий хавфсизликни кафолатлаш, ядровий зарардан жабрланувчиларнинг ҳуқуқларини муносиб ҳимоя қилиш ҳамда ядро энергетикаси соҳасида суғурта тизими ва компенсация механизмларини жорий этиш ҳам назарда тутилган.
Шунингдек, Ўзбекистоннинг Вена конвенциясига қўшилиши Атом энергияси халқаро агентлиги билан ҳамкорлик алоқаларини янада кенгайтиради ҳамда унинг дастурлари доирасида истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш ишларини жадаллаштиради.

Uzbekistan plans to join the international convention on civil liability for nuclear damage.
Image of 'Uzbekistan plans to join the international convention on civil liability for nuclear damage.'
The meeting of the Senate Committee on International Relations, External Economic Relations, Foreign Investments, and Tourism Issues preliminarily discussed the Law "On the Accession of the Republic of Uzbekistan to the Vienna Convention on Civil Liability for Nuclear Damage (Vienna, May 21, 1963)".
According to the information from the upper house of the Parliament, the meeting was chaired by the committee leader, Alisher Agzamhodjaev, the former Ambassador of Uzbekistan to Turkey. The discussions involved senators, deputies of local councils’ permanent committees, representatives of the Atomic Energy Agency, specialists and experts from the Academy of Sciences’ Institute of Nuclear Physics and the Nuclear Power Plant Construction Directorate, as well as media personnel.
As emphasized, Uzbekistan's accession to this Convention will entail the application of fundamental norms that establish the regime of liability for damage caused by incidents at civil nuclear facilities, the procedure for compensation, deadlines, and principles. Additionally, the nuclear liability regime ensures compensation to the people of Uzbekistan in the event of a nuclear accident.
The main purpose of this document is to define the liability of the operator of nuclear facilities for nuclear damage arising from incidents at these facilities, as well as to set minimum requirements for financial protection against nuclear damage.
Senators emphasized that Uzbekistan’s accession to the Vienna Convention would facilitate entering the international legal arena in the field of nuclear energy and safety. It also foresees guaranteeing nuclear safety, adequately protecting the rights of victims of nuclear damage, and introducing insurance systems and compensation mechanisms in the field of nuclear energy.
Furthermore, Uzbekistan’s accession to the Vienna Convention will expand cooperation relations with the International Atomic Energy Agency and accelerate the implementation of prospective projects within its programs.