Медведев АҚШнинг Эрон ядро объектларига берган зарбасига ўз муносабатини билдирди.
Дональд Трамп Эроннинг ядро объектларига зарба беришни буюриб, "АҚШни янги можарога тортди". Бу ҳақда Россия Хавфсизлик кенгаши раиси ўринбосари Дмитрий Медведев маълум қилди.
"Тинчликпарвар президент сифатида келган Трамп янги уруш бошлади", — деб ёзади у ўзининг Telegram каналида.
Медведевнинг таъкидлашича, "дунёнинг мутлақо катта қисми Исроил ва АҚШ ҳаракатларига қарши", айрим давлатлар ҳатто "Эронга тўғридан-тўғри ўзининг ядровий жанговар комплектларини етказиб беришга тайёр". Шу билан бирга, Медеведев улар орасида Эроннинг "стратегик шериги" ҳисобланувчи Россия бор ёки йўқлигига аниқлик киритмаган.
Медведев, шунингдек, америкаликларнинг зарбаси жиддий зарар етказмагани, аммо эронликларни оятуллоҳ режими атрофида жипслаштиргани ва энди Теҳрон аниқ ядровий қуролни яратишига ишонч билдирди. "Бундай муваффақият билан Трампга тинчлик бўйича Нобель мукофоти насиб этмайди… Яхши бошланиш, табриклайман, жаноб президент!" — деб ёзади у.

Donald Trump ordered a strike on Iran's nuclear facilities, "dragging the US into a new conflict," according to Deputy Chairman of the Russian Security Council Dmitry Medvedev.
"Trump, who came in as a peace-loving president, has started a new war," — he writes on his Telegram channel.
Medvedev emphasizes that "the vast majority of the world is against the actions of Israel and the US," with some countries even ready to "directly supply Iran with their nuclear warheads." However, Medvedev did not specify whether Russia, considered Iran's "strategic partner," is among them.
Medvedev also noted that the American strike did not cause significant damage but rallied Iranians around the Ayatollah regime, and now he believes Tehran will definitely create nuclear weapons. "Such success will not win Trump the Nobel Peace Prize… A good start, congratulations, Mr. President!" — he writes.