“Имтиёзли кредит” ниқоби ортидаги фирибгарлик фош этилди
Андижонда 300 миллион сўмлик имтиёзли кредитни расмийлаштириб беришни ваъда қилиб, эвазига 1000 доллар олаётган фуқаролар қўлга олинди. Бу ҳақда Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент ёзмоқда.
Маълумотларга кўра, Андижон шаҳрида яшовчи, илгари судланган М.Т. ва Х.А. исмли шахслар фуқаро Д.М.нинг ишончига кирган. Улар ўзларини ҳудудий тижорат банкида юқори лавозимда ишловчи танишлари борлиги билан таништирган ва унга 300 миллион сўм имтиёзли кредит олиб беришни ваъда қилган.
Аммо пулнинг ҳиди келганда, ният ҳам фош бўлди: улар 1000 доллар олаётган вақтида ушланади.
Худди шундай яна бир ҳолат Тошкент вилоятининг Оҳангарон туманида рўй берди. Фуқаро Т.Э. исмли шахс Н.А. исмли бошқа бир фуқаронинг ишончига киради. Унга Олмалиқ шаҳридаги тижорат банкларидан биридан 150 миллион сўмлик имтиёзли кредит олиб беришини айтади. Бу “хизмат”и учун 1100 доллар талаб қилади. Натижа эса бир хил – у ҳам қўлга олинади.
Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) ва 28, 211-моддаси (пора бериш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, сўнгги йилларда “имтиёзли кредит олиб бераман” деган ваъдалар билан фуқароларни алдаш ҳолатлари кўпаймоқда. Мутасаддилар эса огоҳлантиради: кредит олиш – бу таниш-билиш билан эмас, қонун доирасида ҳал этилиши лозим бўлган жараён.

In Andijan, individuals promising to facilitate preferential loans worth 300 million UZS for a return of 1000 dollars were arrested. This is reported by the Department under the General Prosecutor's Office.
According to the information, in the city of Andijan, previously convicted individuals named M.T. and H.A. gained the trust of citizen D.M. They introduced themselves as having high-ranking acquaintances in a local commercial bank and promised to secure a preferential loan of 300 million UZS for him.
However, when the scent of money emerged, their true intentions were revealed: they were caught while receiving 1000 dollars.
A similar case occurred in the Ohangaron district of Tashkent region. A citizen named T.E. won the trust of another citizen N.A., promising to secure a preferential loan of 150 million UZS from one of the commercial banks in Olmaliq city. For this "service," he demanded 1100 dollars. The result was the same – he was also arrested.
In connection with the case, a criminal case has been initiated under Article 168 (fraud) and Articles 28, 211 (bribery) of the Criminal Code, and investigative actions are underway.
We would like to remind you that in recent years, there has been an increase in cases of deceiving citizens with promises of securing preferential loans. The authorities warn: obtaining a loan should be a process resolved within the framework of the law, not through acquaintances.