Зангиотада сифатсиз дори воситалари савдосига чек қўйилди
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 186 прим 3-моддаси 2-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилди.
'Зангиотада сифатсиз дори воситалари  савдосига чек қўйилди'ning rasmi
Тошкент вилоятида сифати кафолатланмаган минглаб дори воситалари ва тиббий буюмлар муомаладан чиқарилди. Бу ҳақда Даракчи.узъга Давлат хавфсизлик хизмати манбаси хабар берди.
Маълум қилинишича, ДХХнинг Тошкент вилояти бўйича бошқармаси ва Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари билан ҳамкорликда Зангиота туманида ўтказилган тезкор тадбир чоғида 1996 йилда туғилган, Тошкент шаҳрида яшовчи шахс ушланди.
У сифати ва қонуний муомалага оид ҳужжатлари бўлмаган:
— 9500 дона “МенаВазин”
—  1300 дона “Глиcерин”
— 2000 дона “Метралин” дорилари,
— ҳамда 56 880 дона инфузион тизим тиббий буюмларини 9700 АҚШ доллари ва 2 миллион 550 минг сўм эвазига сотаётган вақтида қўлга тушган.
Тергов давомида “Глиcерин” суюқлиги қўлбола усулда тайёрланиб, идишларга қуйилганлиги аниқланган.
“Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги” Давлат маркази хулосасига кўра, бу дори воситалари ва буюмларни сотиш, ташиш ва амалиётда қўллаш қатъиян ман этилади.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 186 прим 3-моддаси 2-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилди. Гумонланувчига нисбатан қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилган.

Thousands of unguaranteed quality medicines and medical items were withdrawn from circulation in the Tashkent region. This was reported to Darakchi.uz by a source from the State Security Service.
It was reported that a special operation conducted in the Zangiota district in collaboration with the State Security Service’s Tashkent regional department and the Department for Combating Economic Crimes resulted in the arrest of an individual born in 1996, residing in the city of Tashkent.
He was caught selling without quality assurance and legal circulation documents:
— 9500 units of “MenAVazin”
— 1300 units of “Glycerin”
— 2000 units of “Metralin” medicines,
— and 56,880 units of infusion system medical items for 9700 US dollars and 2 million 550 thousand UZS at the time of sale.
The investigation revealed that the “Glycerin” liquid was handmade and poured into containers.
According to the conclusion of the “Pharmaceutical Products Safety” State Center, the sale, transportation, and use of these medicines and items are strictly prohibited.
A criminal case has been initiated under Article 186 prime 3-section 2 subparagraph “a” of the Criminal Code concerning this case. A pre-trial detention measure has been applied to the suspect.