Сурия гербини ўзгартирди
Аҳмад ал-Шараанинг сўзларига кўра, ўзгартирилган қирғий Сурия халқининг ўз тарихидаги янги босқичга ўтишини акс эттиради.
'Сурия гербини ўзгартирди'ning rasmi
Суриянинг янги ҳукумати мамлакат гербини ўзгартиришга қарор қилди. Бу ҳақда “Al-Ikhbaria” телеканали хабар берди.
Қайд этилишича, янги давлат рамзи Дамашқдаги “Al-Ikhbaria” телеканали томонидан намойиш этилган тантанали тадбирларда тақдим этилган. Энди гербнинг суратида қанотлари чўзилган қуш ва унинг боши устида учта юлдуз тасвирланган.
Маросимда сўзга чиққан Сурия муваққат президенти Аҳмад ал-Шараанинг сўзларига кўра, ўзгартирилган қирғий Сурия халқининг ўз тарихидаги янги босқичга ўтишини акс эттиради, шунингдек, сурияликларга хос куч ва қатъиятни ўзида намоён қилади. Дамашқдаги янги ҳокимият раҳбарининг таъкидлашича, янги герб аввалги тузум зулмидан якуний танаффус рамзидир.
Ҳозиргача мавжуд бўлган Сурия гербида кўкрагида қалқон бўлган қирғий, унинг устида учта юлдуз ва янги Сурия ҳукумати байроғи тасвирланган эди. Қуш панжаларида “Сурия Араб Республикаси” ёзуви бор лентани ушлаб турарди. Шундай қилиб, герб 1980 йилда Суриянинг собиқ президенти Ҳофиз ал-Асад даврида қабул қилинган аввалги версиясига ўхшарди – ягона фарқ қирғий бошининг бурилиши ва кўкрагидаги байроқ рангларида эди.

Syria changed its coat of arms.
According to Ahmad al-Sharani's words, the modified leopard represents the Syrian people's transition to a new phase in their history.
Image of 'Syria changed its coat of arms.'
Syria's new government has decided to change the national emblem. The channel “Al-Ikhbaria” reported about this.
It is noted that the new state symbol was presented during the ceremonial events aired by the “Al-Ikhbaria” TV channel in Damascus. Now, the emblem depicts a bird with spread wings and three stars above its head.
Speaking at the ceremony, the interim President of Syria, Ahmad al-Sharaa, stated that the modified emblem reflects the Syrian people's transition to a new phase in their history, and it also embodies the strength and resolve characteristic of the Syrians. According to the new leader of Damascus, the new emblem symbolizes a final break from the oppression of the previous regime.
Until now, the Syrian emblem featured a hawk with a shield on its chest, above which were three stars and the flag of the new Syrian government. The bird's talons held a ribbon with the inscription “Syrian Arab Republic”. Thus, the emblem resembled its previous version adopted during the era of former President Hafez al-Assad in 1980 – the only differences being the orientation of the hawk's head and the colors of the flag on its chest.
The introduction of the new emblem is being recognized as an important phase in the country's political life.