Ижтимоий тармоқларда Малибу машинаси 106 марта “охирги зарурат ҳолатида қоида бузган” деб топилган ва барча жарималар бекор қилингани ҳақида хабарлар тарқалди. Ҳолат юзасидан Фарғона вилояти ИИБ расмий муносабат билдирди.
Унга кўра, ҳолат юзасидан муқаддам фуқаро Ў.А. аризасига асосан Фарғона вилояти ИИБ Жамоат хавфсизлиги хизмати томонидан хизмат текшируви ўтказилиб, Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати бошқармасининг беш нафар ходимига нисбатан интизоми жазо тайинланган.
Шунингдек, Малибу-2 русумли 40 081 СБА давлат рақамли автотранспорт воситасида содир этилган барча қоидабузарликлар бўйича жарималар белгиланган тартибда ундирилган.

Is it true that in Fergana, a Malibu-2 violated the rules 106 times and all fines were cancelled?
Image of 'Is it true that in Fergana, a Malibu-2 violated the rules 106 times and all fines were cancelled?'
In social networks, it was reported that a Malibu car was found to have violated the rules 106 times in a "last necessity situation" and all fines were cancelled. The Fergana regional Department of Internal Affairs officially commented on the situation.
According to it, based on the citizen U.A.’s complaint previously, the Fergana regional Department of Internal Affairs Public Safety Service conducted an official investigation and disciplinary sanctions were imposed on five employees of the Road Traffic Safety Service.
Also, fines for all violations committed by the vehicle of model Malibu-2 with the state number 40 081 SBA were collected in an established order.