"Самарқанд қоғози" географик кўрсаткич сифатида давлат рўйхатидан ўтказилди
Самарқанд қоғозидан маҳаллий миниатюрачи рассом ва каллиграфлар, Япониядаги қадимий ёзма битиклар ва нодир асарларни қайта таъмирлашда фойдаланишади.
'"Самарқанд қоғози" географик кўрсаткич сифатида давлат рўйхатидан ўтказилди'ning rasmi
Самарқанд вилоят адлия бошқармаси ва "Интеллектуал мулк маркази" давлат муассасасининг кўмаги билан “Самарқанд қоғози” географик кўрсаткич сифатида Адлия вазирлиги томонидан давлат рўйхатидан ўтказилди.
Самарқанд вилоят адлия бошқармаси бошлиғи ўринбосари Шуҳрат Абдуҳалимов бугун  "Конигил-Мерос" ҳунармандчилик маркази раҳбари Зариф Мухторовга “Самарқанд қоғози” географик кўрсаткич ҳужжатини топширди.
Маълумот учун: Минг йиллик тарихга эга Самарқанд қоғозини ишлаб чиқариш жараёнида балхтут новдалари маълум муддат сувда ивитиб қўйилади. Ундан кейин пўсти шилиниб, пўстлоқ устидаги қўпол жигарранг қисми пичоқ билан ажратилади. Тозаланган сарғиш рангли пўстлоқлар қозонда 5-6 соат қайнатилади ва шундан сўнг улар ёғочдан ясалган ўғирларда 7-8 соат давомида майин толаларга айлангунича махсус тўсинлар орқали туйиб майдаланади.
Кейинги босқичда майин толасимон пўстлоқлар катта идишга солиниб, Сиёб сувида аралаштирилади ва тўртбурчак шаклдаги сузғичлардан ўтказилади. Ҳўл қоғозлар 8-10 соат давомида тахтакачга бостириб қўйилади, сўнгра улар бирма-бир силлиқ жойга ёпиштирилади. Якунида ҳар бир қоғоз силлиқ мармар тош устига қўйилиб, чиғаноқ ёки ақиқ тоши билан силлиқланади. Шу тарзда Самарқанд қоғози тайёр бўлади.

With the support of the Samarkand Regional Justice Department and the "Intellectual Property Center" state institution, the "Samarkand Paper" was registered by the Ministry of Justice as a geographical indication.
The Deputy Head of the Samarkand Regional Justice Department, Shukhrat Abdualimov, today handed over the geographical indication document for the "Samarkand Paper" to Zarif Mukhtarov, the head of the "Konigil-Meros" craft center here.
For your information: In the process of producing Samarkand paper, which has a millennium history, mulberry branches are soaked in water for a certain period. Afterwards, the bark is peeled off, and the rough dark brown part on the bark is separated with a knife. The cleaned yellowish bark is boiled for 5-6 hours in a pot, and then, through special beaters on a wooden frame, it is crushed into fine fibers for 7-8 hours.
In the next stage, the fine fibrous bark is placed into a large container, mixed with water from the Siab river, and passed through rectangular molds. The wet papers are pressed onto a hard surface for 8-10 hours, then they are adhered to a smooth surface one by one. Finally, each paper is placed on a smooth marble stone and polished with a jasper or agate stone. This is how the Samarkand paper is made.
Local miniaturist painters and calligraphers use Samarkand paper, as well as in the restoration of ancient manuscripts and rare works in Japan.