Юқори Чирчиқда 7 ёшли бола ота-онаси томонидан калтакланди
Болалар омбудсманига Юқори Чирчиқ туманида истиқомат қилувчи вояга етмаган Г.И (2018 йилда туғилган ўғил бола) га оид мурожаат келиб тушди.
Болалар омбудсмани маълум қилишича, шу йилнинг 30 июнь куни 7 ёшли бола онаси ва ўгай отаси унга қўпол муомала қилиши ва калтаклагани туфайли ярим тунда уйидан қочиб чиқиб кетиб, қўшни дала ҳовли дарвозасини тақиллатган ва ёрдам сўраган.
Болалар омбудсмани сўрови асосида ушбу ҳудуд "Инсон" ижтимоий хизмати маркази томонидан ҳолат зудлик билан ўрганилди.
Вояга етмаган Г.И.нинг онаси Г.К (1995 йилда туғилган аёл) билан суҳбатлашилиб, вазият юзасидан зарур чоралар кўрилди.
Г.И.нинг онаси фарзандини тарбиялаш борасидаги мажбуриятини бажармаганлиги учун МЖТК нинг 47-моддаси 1-қисми билан маъмурий жавобгарликка тортилди.
Шунингдек, онага ва ўгай отага "Болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш" тўғрисидаги Қонун доирасида бола давлат ҳимоясида эканлиги тушунтирилиб, унга нисбатан қилинган ҳар бир ножўя ҳаракат жавобгарликка олиб келиши тўғрисида огоҳлантирилди.

The Children's Ombudsman received a complaint regarding an underage boy, G.I. (born in 2018), who resides in the Yukori Chirchik district.
According to the Children's Ombudsman, on June 30th of this year, a 7-year-old boy ran away from home at midnight after being harshly treated and beaten by his mother and stepfather, knocking on the gate of the neighbor's farmstead seeking help.
Upon the request of the Children's Ombudsman, the situation was promptly investigated by the "Inson" social service center in the area.
A conversation was held with the mother of the underage G.I., G.K. (born in 1995), and necessary measures were taken regarding the situation.
G.I.'s mother was held administratively liable under part 1 of Article 47 of the Administrative Offenses Code for failing to fulfill her parental duties.
In addition, both the mother and the stepfather were informed that the child is under state protection within the framework of the Law "On the Protection of Children from All Forms of Violence", and they were warned that any inappropriate action towards him would lead to liability.
A social case related to this family has been opened, and measures are being taken to protect the child.