Лаос давлати Россияга ҳарбий ёрдам юборади
Россия ва Лаос ўртасидаги ҳарбий ҳамкорлик доирасида Лаос давлати ўз аскарларини Россиянинг Курск вилоятига юборади. Расмий маълумотларга кўра, лаослик ҳарбийлар миналардан тозалаш ишларида иштирок этади. Бу орқали Россия армиясининг маҳаллий ресурслари бўшатилади ва асосий кучлар тўғридан-тўғри Украина урушига йўналтирилади, дея ёзмоқда "zamon.uz".
Шимолий Кореядан кейин Лаос Россияни очиқ қўллаётган навбатдаги давлат сифатида майдонга чиқди. Лаос 1975 йилдан бери коммунистик бошқарув остида бўлиб, Россия билан яқин сиёсий алоқаларга эга. Бу қарор халқаро ҳамжамиятда жиддий эътирозлар уйғотиши мумкин, чунки у Украина можаросидаги кучлар мувозанатига таъсир кўрсатади.
Лаос ҳарбийларининг асосий вазифаси Курск вилоятидаги инфратузилма атрофини хавфсизлантиришдан иборат бўлади. Мутасаддиларнинг таъкидлашича, улар жанговар ҳаракатларда эмас, балки орқа фронтдаги техник ишлар билан шуғулланади. Бироқ, бу Россиянинг фронт линиясида қўшимча ҳарбий кучларни сафарбар қилиш имконини беради.
Бу ҳаракат Россиянинг халқаро миқёсда изоляциядан чиқишига уриниш сифатида ҳам баҳоланмоқда. Ҳарбий экспертлар бу каби ташаббуслар Россияга техник ёрдам кўрсатиш билан бирга, айрим давлатларнинг ўз позицияларини аниқ намоён қилишга олиб келмоқда. БМТ ва бошқа халқаро ташкилотлар бу қадамни қандай баҳолаши ҳозирча номаълум.

The state of Laos will send military aid to Russia.
As part of the military cooperation between Russia and Laos, the state of Laos will send its soldiers to the Kursk region of Russia. According to official information, Laotian soldiers will participate in mine clearance operations. This will free up local resources of the Russian army and direct the main forces straight to the war in Ukraine, writes "zamon.uz".
After North Korea, Laos has emerged as the next state to openly support Russia. Laos has been under communist governance since 1975 and has close political relations with Russia. This decision could provoke serious objections in the international community, as it affects the balance of forces in the Ukrainian conflict.
The primary task of the Laotian military will be to secure the infrastructure surroundings in the Kursk region. According to officials, they will not be involved in combat actions but will instead focus on technical works in the rear front. However, this allows Russia to mobilize additional military forces at the frontline.
This move is also seen as an attempt by Russia to break out of international isolation. Military experts consider such initiatives to not only provide technical assistance to Russia but also to enable certain countries to clearly show their positions. How the UN and other international organizations will evaluate this step remains unknown.