Тиланчилик билан шуғулланган 70 кишига маъмурий қамоқ жазоси тайинланди
Тошкент шаҳрида июнь ойида тиланчилик билан шуғулланаётган шахсларга қарши ўтказилган тезкор-профилактик тадбирлар давомида уч юзга яқин шахслар аниқланиб, тегишли чоралар кўрилди. Бу ҳақда Тошкент шаҳри ИИББ хабар берди.
Қайд қилинишича, уларнинг 70 нафарига нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг "Тиланчилик қилиш" моддасига асосан маъмурий қамоқ жазоси тайинланган, 47 нафари маъмурий жаримага тортилган. 68 нафари билан профилактик суҳбат ўтказилган ва суд томонидан огоҳлантирилган. 44 нафар вояга етмаган бола Вояга етмаганларга ижтимоий-ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш марказига топширилган. 15 нафарининг шахсини тасдиқловчи ҳужжатлари йўқлиги сабабли Реабилитация марказига юборилган, 2 нафар шахсга нисбатан Жиноят кодексининг "Тиланчилик қилиш" моддасига кўра жиноят иш қўзғатилган. Қолган шахсларга нисбатан текширув ишлари давом этмоқда.
Таъкидланишича, 2025 йил ярим йиллик ҳисоботига кўра, тиланчиликни ўзига касб қилиб олган 1880 нафар шахс аниқланган.
Қонунчиликка кўра, бу турдаги ҳуқуқбузарлик билан шуғулланиш БҲМнинг 3 бараваригача миқдорда жаримага (1 млн 125 минг сўм) ёки 15 суткагача муддатга маъмурий қамоққа олишга сабаб бўлади.
Вояга етмаган шахсларни, кекса ёшдаги шахсларни, руҳий ҳолати бузилган, ногиронлиги бўлган шахсларни ва бошқа шахсларни тиланчилик қилишга жалб этиш, шунингдек, шахсларга алкоголли ичимликларни ёхуд гиёҳвандлик моддалари ёки психотроп моддалар бўлмаган, лекин шахснинг ақл-идрокига таъсир кўрсатувчи моддаларни мажбуран истеъмол қилдирган ҳолда уларни тиланчилик қилишга жалб этиш БҲМнинг 10 бараваригача миқдорда жарима солишга (3 млн 750 минг сўм) ёки 15 суткагача муддатга маъмурий қамоққа олишга сабаб бўлади.
Шундай қилмиш маъмурий жазо қўллангандан кейин содир этилса, жиноий жавобгарликка тортишга сабаб бўлади ва 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.

70 people involved in begging were sentenced to administrative detention.
During the rapid preventive measures conducted in the city of Tashkent in June against individuals engaged in begging, nearly three hundred individuals were identified and appropriate measures were taken. The Tashkent city Internal Affairs Department reported this.
According to reports, administrative detention under the article "Begging" of the Administrative Responsibility Code was assigned to 70 of them, 47 individuals were subjected to administrative fines. Preventive talks were held with 68 individuals, and they were warned by the court. 44 minors were handed over to the Center for Social and Legal Aid to Minors. Due to the absence of identification documents, 15 people were sent to the Rehabilitation Center, and criminal cases were initiated against 2 individuals under the "Begging" article of the Criminal Code. Investigations are ongoing for the remaining individuals.
It is emphasized that, according to the mid-year report for 2025, 1880 individuals who have taken up begging as a profession were identified.
According to the law, engaging in this type of violation results in a fine of up to three times the minimum wage amount (1 million 125 thousand som) or in administrative detention for up to 15 days.
Inducing minors, elderly individuals, mentally ill, disabled individuals, and other individuals to beg, as well as forcing them to consume alcohol, narcotic substances or psychotropic substances not belonging to either category but affecting the person's cognition against their will, results in a fine up to ten times the minimum wage amount (3 million 750 thousand som) or in administrative detention for up to 15 days.
If such an act is committed after an administrative punishment has been imposed, it leads to criminal liability and can be punished with deprivation of freedom for up to 5 years.