Россия ташқи ишлар вазири Шимолий Кореяга ташриф буюрди.
КХДР раҳбари Ким Чен Ин 12 июль куни Россия ташқи ишлар вазири Сергей Лавровни қабул қилди. Учрашув Вонсан шаҳрида бўлиб ўтди.
"Биз Украина инқирози атрофидаги вазият бўйича фикр алмашдик", деди Лавров учрашув якунлари бўйича матбуот анжуманида. "Кореялик дўстларимиз махсус ҳарбий операциянинг барча мақсадларини, шунингдек, Россия раҳбарияти ва қуролли кучларининг ҳаракатларини қатъий қўллаб-қувватлашини тасдиқладилар".
Кейинроқ, Сергей Лавров ва Шимолий Корея ташқи ишлар вазири Чой Сон Хи иккитомонлама муносабатлар ва бўлажак сиёсий мулоқотлар жадвалини муҳокама қилди.
"Ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари икки томонлама муносабатларни ривожлантиришнинг долзарб масалаларини, жумладан, бўлажак сиёсий алоқалар жадвалини атрофлича муҳокама қилди. Амалий йўналишларда ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболларига алоҳида эътибор қаратилди", дейилади хабарда.
Хабарга кўра, Россия Корея яримороли муаммоларини тинч йўл билан ҳал этиш тарафдори экани тасдиқланди.
"Корея яримороли ва Шимолий-Шарқий Осиёдаги вазият юзасидан манфаатдор фикр алмашилди. Бу ерда мавжуд муаммоларни сиёсий ва дипломатик йўл билан ҳал қилиш бўйича ўзаро мажбурият тасдиқланди. Томонлар митнақага алоқадор бўлмаган гегемон давлатларга қарши биргаликда курашишга қатъийлигини таъкидлади", дейилади хабарда.
Музокаралар якунида Россия ва КХДР ўртасида 2026-2027 йилларга мўлжалланган вазирликлараро алмашинув режаси имзоланди.

```htmlLavrov met with Kim Jong Un in North Korea```
DPRK leader Kim Jong Un met with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov on July 12. The meeting took place in the city of Wonsan.
"We exchanged views on the situation surrounding the Ukraine crisis," Lavrov said during a press briefing following the meeting. "Our Korean friends confirmed their firm support for all the objectives of the special military operation, as well as the actions of the Russian leadership and armed forces."
Later, Sergey Lavrov and North Korean Foreign Minister Choe Son Hui discussed bilateral relations and the agenda for future political dialogue.
"The heads of foreign policy agencies thoroughly discussed pressing issues of bilateral relations, including the agenda for future political contacts. Special attention was paid to prospects for further development of cooperation in practical areas," reported the news.
According to the report, Russia confirmed its support for a peaceful resolution of the Korean Peninsula issues.
"Views were exchanged on the situation around the Korean Peninsula and Northeast Asia. Mutual commitments were confirmed to resolve existing problems through political and diplomatic means. The sides emphasized their determination to jointly counter non-regional hegemonic states," the report stated.
At the conclusion of the talks, Russia and the DPRK signed an inter-ministerial exchange plan for 2026-2027.