Трамп Путинга урушни тўхтатиш учун 50 кун муҳлат берди
АҚШ президенти Доналд Трамп Россияни Украинадаги урушни 50 кун ичида тўхтатишга чақирди. Акс ҳолда, Москванинг қолган савдо ҳамкорларига ҳам 100 фоизлик иккиламчи божлар жорий қилинишини маълум қилди. Бу ҳақда Zamon.uz маълум қилди.
“Путин билан тўрт марта келишиб олгандек бўлдик, лекин ҳар сафар муроса бузилди,” деди Трумп НАТО бош котиби Марк Рутте билан учрашувда.
Трамп шунингдек, НАТО орқали Украинага замонавий қурол-яроғлар, жумладан, Patriot ҳаво мудофааси тизимлари юборилишини ҳам эълон қилди. Бу келишув “минглаб қуроллар”ни ўз ичига олади ва Трампнинг Украинага ёрдам борасидаги олдинги шикоятларига жавоб бўлиши кутилмоқда.
Бироқ Европа Иттифоқининг ташқи ишлар раҳбари Кажа Каллас 50 кунлик муҳлатни танқид қилиб, “ҳар куни бегуноҳ инсонлар ҳалок бўлаётган бир пайтда бу жуда узоқ муддат,” деган.
Россия шарқий Украинанинг икки қишлоғини эгаллаганини маълум қилди ва ҳаво ҳужумлари натижасида камида уч нафар тинч аҳоли ҳалок бўлган

Here is the exact translation of the provided text while maintaining the HTML structure: ```htmlTrump gave Putin 50 days to stop the war.```
In this case, the US will respond to Russia with 100% tariffs and new weapons.
Image of 'Here is the exact translation of the provided text while maintaining the HTML structure:  ```htmlTrump gave Putin 50 days to stop the war.```'
US President Donald Trump called on Russia to stop the war in Ukraine within 50 days. Otherwise, he announced that Moscow's remaining trade partners would also face 100% secondary tariffs. This was reported by Zamon.uz.
"We reached agreements with Putin four times, but the truce was violated each time," Trump said during a meeting with NATO Secretary General Mark Rutte.
Trump also announced that NATO would send modern weapons to Ukraine, including Patriot air defense systems. This agreement will include "thousands of weapons" and is expected to address Trump's previous complaints regarding aid to Ukraine.
However, the European Union's foreign policy chief, Kaja Kallas, criticized the 50-day deadline, stating, "This is a very long period when innocent people are dying every day."
Russia announced the capture of two villages in eastern Ukraine, and at least three civilians were killed as a result of airstrikes.