Европа дипломатиясининг раҳбари Трампни танқид қилди
Европа дипломатиясининг раҳбари Кая Каллас АҚШ президенти Дональд Трампнинг Россияга нисбатан қатъий позициясини ижобий баҳолади, бироқ Украина бўйича эълон қилинган “50 кунлик муҳлат”ни танқид қилди.
“Трампнинг Россияга нисбатан кескин ёндашуви — ижобий сигнал. Аммо ҳар куни бегуноҳ одамлар ўлаётган бир пайтда 50 кун — жуда узун вақт. Биз ҳаммамиз Россияга босимни кучайтиришимиз керак, токи у ҳам тинчликни истасин”, — дейди Калас.
14 июль куни НАТО бош котиби Марк Рютте билан учрашувда Трамп Россияга Украина бўйича тинчлик келишувига эришиш учун 50 кунлик муҳлат берганини айтди. Акс ҳолда, у Россиянинг савдо ҳамкорларига нисбатан 100 фоизли иккиламчи санкциялар жорий қилиш билан таҳдид қилди.
Шунингдек, Трамп АҚШ Украинага Patriot ҳаво мудофаа тизимлари юбориш режасини тасдиқлади. Калас эса АҚШдан ҳам Европа давлатлари каби ҳарбий ёрдам кутаётганини билдирди.

"Trump's sharp approach towards Russia is a positive signal. But 50 days is a very long time when innocent people are dying every day. We all need to increase pressure on Russia until it also desires peace," said Kallas.
On July 14, during a meeting with NATO Secretary-General Mark Rutte, Trump stated that he had given Russia a 50-day deadline to reach a peace agreement on Ukraine. Otherwise, he threatened to impose 100% secondary sanctions on Russia's trade partners.
Additionally, Trump confirmed the US plan to send Patriot air defense systems to Ukraine. Kallas, meanwhile, expressed hope for military assistance from the US, similar to that from European countries.