ЕИ Россиянинг 22 та банкига қарши санкциялар киритди
Шунингдек, ЕИ Россия нефти нархини бир баррель учун 47,6 долларгача пасайтирди ва "Шимолий оқим" билан ҳар қандай битимларни тақиқлади.
'ЕИ Россиянинг 22 та банкига қарши санкциялар киритди'ning rasmi
Россиянинг Украинага қарши давом этаётган уруши фонида Европа Иттифоқи Россия Федерациясига қарши янги, 18-чекловчи чоралар пакетини жорий қилди. Тегишли ҳужжатлар 18 июль, жума куни кечқурун Европа Иттифоқининг расмий журналида чоп этилди. Натижада Россияга қарши янги санкциялар кучга кирди.
Яна 22 та Россия банклари, танкерлари ва Россия суверен инвестиция фонди, Россия тўғридан-тўғри инвестиция фонди (РДИФ) ҳам чекловларга дучор бўлди. Европа Иттифоқи Россия нефти нархини бир баррель учун 47,6 долларгача пасайтирди ва “Шимолий оқим” билан ҳар қандай битимларни тақиқлади.
Чеклов чоралари киритилган банклар қаторига Т-Банк, Банк Санкт-Петербург, Dom.RF, Yandex Банк, Озон Банк ва Сургутнефтегазбанк киради. Улар СВИФТ халқаро тўлов тизимидан узилмайди, бироқ транзакцияларни тақиқлаш уларга нисбатан қўлланилади.
Шахсий санкциялар
Чекловлар таниқли россиялик режиссёр ва «Мосфилм» кинокомпанияси бош директори Карен Шахназаров, Вернадский номидаги Қрим федерал университети ректори Владимир Курянов, аннекция қилинган Қрим маданият вазирининг биринчи ўринбосари Олга Бурова ва Ҳудудларни ривожлантириш жамғармасининг собиқ бош директори Илшат Шагиахметовга тегишли.

As such, the EU has lowered the price of Russian oil to $47.6 per barrel and banned any deals with the "Northern Stream."
Image of 'The EU introduced sanctions against 22 Russian banks.'
Against the backdrop of Russia's ongoing war against Ukraine, the European Union has implemented a new, 18th package of restrictive measures against the Russian Federation. The relevant documents were published in the Official Journal of the European Union on the evening of Thursday, July 18. As a result, new sanctions against Russia came into force.
Another 22 Russian banks, tankers, the Russian sovereign investment fund, and the Russian Direct Investment Fund (RDIF) were also subjected to restrictions. The European Union reduced the price of Russian oil to $47.6 per barrel and banned any deals with the "Northern Flow."
The banks affected by the restrictive measures include T-Bank, Bank Saint Petersburg, Dom.RF, Yandex Bank, Ozon Bank, and Surgutneftegasbank. They will not be disconnected from the SWIFT international payment system, but transaction restrictions will be applied to them.
Personal sanctions
The restrictions apply to prominent Russian film director and head of Mosfilm Karen Shakhnazarov, rector of the Vernadsky Crimean Federal University Vladimir Kuryanov, first deputy minister of culture of annexed Crimea Olga Burova, and former head of the Regional Development Fund Ilshad Shagiakhmetov.