Туркияда германиялик сайёҳларнинг келиши нега камайди?
2025 йилнинг июнь ойида Туркиянинг Эгей соҳиллари ва Истанбулда нархлар 2024 йилга нисбатан ўртача 36 фоизга ошган.
'Туркияда германиялик сайёҳларнинг келиши нега камайди?'ning rasmi
Туркия ҳанузгача немис сайёҳлари орасида машҳур йўналиш бўлиб қолмоқда, бироқ меҳмонхоналар ва ресторанлардаги нархлар кескин ошгани туфайли Германиядан келаётган сайёҳлар сони сезиларли даражада камайган. Бу ҳақда “Travel Data + Analytics” маркетинг тадқиқот институти маълумотларига асосланиб хабар берилмоқда.
Рақамларга кўра, 2025 йилнинг июнь ойида Туркиянинг Эгей соҳиллари ва Истанбулида нархлар 2024 йилга нисбатан ўртача 36 фоизга ошган. Натижада Германиядаги сайёҳлик агентликлари “Турк ривераси” йўналиши бўйича ёзги буюртмалар сонининг 10 фоизга камайганини қайд этмоқда.
Бу тенденция Туркия иқтисодиётига ҳам салбий таъсир кўрсатмоқда — мамлакат ялпи ички маҳсулотининг 13 фоизи айнан туризм соҳасига тўғри келади. Germany Trade & Invest агентлиги вакили Катрин Пасвантиснинг айтишича, туризм Туркияда умумий овқатланиш, транспорт ва чакана савдо тармоқларини ҳаракатга келтирувчи асосий соҳалардан биридир.
Экспертлар фикрича, сайёҳлар оқимининг камайиши фонида Туркия иқтисодиётида бир қатор муаммолар — заиф миллий валюта, инфляциянинг секин пасайиши ва молиявий бозорларда ишончсизлик ҳолатлари кузатилмоқда. Бу эса мамлакатнинг хорижий сармоядорлар олдидаги мавқеига ҳам таъсир кўрсатмоқда.

Why is the number of German tourists decreasing in Turkey?
In June 2025, prices in Turkey's Aegean coast and Istanbul increased by an average of 36 percent compared to 2024.
Image of 'Why is the number of German tourists decreasing in Turkey?'
Turkey remains a popular destination among German tourists, but the number of visitors from Germany has noticeably decreased due to sharp price increases in hotels and restaurants. This is reported based on data from the "Travel Data + Analytics" marketing research institute.
According to figures, prices in Turkey's Aegean coast and Istanbul in June 2025 have risen by an average of 36% compared to 2024. As a result, travel agencies in Germany note a 10% decline in summer bookings for the "Turkish Riviera" destination.
This trend is also negatively affecting Turkey's economy—13% of the country's gross domestic product comes directly from the tourism sector. According to Katrin Pasvantis, a representative of Germany Trade & Invest, tourism is one of the key sectors driving overall consumption, transportation, and retail trade networks in Turkey.
Experts believe that the decline in tourist flow has led to several economic problems in Turkey—a weak national currency, slow reduction in inflation, and a lack of confidence in financial markets. This is also affecting the country's position in the eyes of foreign investors.