Ўзбекистонда 22 кг.дан ортиқ гиёҳвандлик моддаси мусодара қилинди
Ҳозирда барча гумондорларга нисбатан жиноят ишлари қўзғатилган ва эҳтиёт чораси сифатида қамоққа олинган.
'Ўзбекистонда 22 кг.дан ортиқ гиёҳвандлик моддаси мусодара қилинди'ning rasmi
Давлат хавфсизлик хизмати томонидан ички ишлар ва божхона идоралари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирлар натижасида мамлакат бўйлаб 22 кг 585 граммдан ортиқ гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди.
Сурхондарё вилояти, Денов тумани 1987 йилда туғилган, илгари судланган эркак йўловчи сифатида кетаётган “Cобалт” машинасида 9 кг “гашиш” моддаси билан қўлга тушди. Маълум бўлишича, ушбу модда Тожикистондан келтирилган ва сотиш учун мўлжалланган.
Фарғона вилояти. 1994 ва 1988 йилда туғилган икки фуқаро машинада 5,8 кг “гашиш” олиб кетаётганида ушланган. Улар ушбу моддани ҳар кг учун 89 млн сўмдан сотишга уринганида, уларни кутиб олмоқчи бўлган 1997 йилда туғилган бошқа шахс ҳам қўлга олинди. Жиноят ортида турган етакчи — Сўх туманида яшовчи 1987 йилда туғилган шахс ҳам ушланган.
Наманган шаҳри. Аввал судланган 1992 йилда туғилган фуқаро 3,95 кг “гашиш”ни 38 минг АҚШ долларига сотаётган пайтда, жиноий шериги билан бирга ушланди. Унинг уйидан яна 868 грамм гиёҳванд модда топилди.
Сурхондарё вилояти, Олтинсой тумани 1969 ва 1986 йилда туғилган икки эркак Тожикистондан олиб келинган 1,96 кг “опий” моддасини 200 млн сўмга сотаётган пайтда қўлга олинди.
Сирдарё вилояти. Фарғона ва Андижон вилоятларида яшовчи, илгари судланган икки фуқаро Тожикистондан олиб келинган 943 грамм “опий” моддасини сотишга уринганларида, тегишли органлар томонидан ушланди.
Тезкор тадбирлар давомида жамламада 22 кг дан зиёд гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний савдосига барҳам берилди.
Ҳозирда барча гумондорларга нисбатан жиноят ишлари қўзғатилган ва эҳтиёт чораси сифатида қамоққа олинган. Тергов ишлари давом этмоқда.

As a result of rapid measures carried out by the State Security Service in cooperation with internal affairs and customs authorities, the illegal circulation of more than 22 kg 585 grams of narcotics was stopped nationwide.
In Surkhandarya region, Denov district, a male passenger born in 1987, previously convicted, was detained while traveling in a "Cobalt" vehicle with 9 kg of "hashish" substance. It was reported that this substance was brought from Tajikistan and intended for sale.
Fergana region. Two citizens born in 1994 and 1988 were caught while transporting 5.8 kg of "hashish" in a car. They attempted to sell this substance for 89 million soums per kg, and another individual born in 1997, who was waiting to receive it, was also detained. The leader behind the crime—a resident of Sokh district born in 1987—was also apprehended.
Namangan city. A previously convicted citizen born in 1992 was caught along with his criminal accomplice while attempting to sell 3.95 kg of "hashish" for 38 thousand US dollars. An additional 868 grams of narcotics were found in his home.
Surkhandarya region, Altinsoy district Two men born in 1969 and 1986 were detained while attempting to sell 1.96 kg of "opium" substance brought from Tajikistan for 200 million soums.
Syrdarya region. Two previously convicted citizens residing in Fergana and Andijan regions were apprehended by the relevant authorities while attempting to sell 943 grams of "opium" substance brought from Tajikistan.
During the rapid measures, the illegal trade of more than 22 kg of narcotics in total was disrupted.
Currently, criminal cases have been initiated against all suspects, and they have been taken into custody as a preventive measure. Investigative actions are ongoing.