Жиззахда бир эркак рухсатсиз “иссиқ-совуқ” маросимлари ўтказаётгани фош бўлди
Жиззах вилоятининг Ш.Рашидов туманида яшовчи эркак фуқароларга рухсатсиз диний маросимлар кўрсатгани учун маъмурий жавобгарликка тортилди. Бу ҳақда Ички ишлар вазирлиги “Хавфсиз ва соғлом юрт” кенг қамровли профилактика тадбирлари доирасида маълум қилди.
Расмий маълумотларга кўра, 1958 йилда туғилган Ш.Т исмли фуқаро туман марказидан чеккароқдаги “Пастки Сулоқли” маҳалласида жойлашган қурилиши тугалланмаган бинода ҳеч қандай рухсат ва диний ваколатга эга бўлмасдан “иссиқ-совуқ” қилиш маросимлари билан шуғулланиб келган.
Тадбир давомида унинг ёнидан 54 минг сўм пул, пичоқ, қамчи, кўзгу, шунингдек, ип ва игна каби воситалар далилий ашё сифатида ҳужжатлаштириб олинган.
Ички ишлар ходимлари бу ҳолатни диний маросимлар қонуний тартибини бузиш деб баҳолаган. Эркакка нисбатан МЖтКнинг 201-моддаси 2-қисмига биноан баённома расмийлаштирилиб, иш судга юборилган.

Male residents of the Sh. Rashidov district in the Jizzakh region were held administratively liable for conducting unauthorized religious ceremonies. This was reported by the Ministry of Internal Affairs as part of the large-scale preventive measures under "Safe and Healthy Nation."
According to official information, a citizen named Sh.T., born in 1958, had been performing "heating-cooling" rituals without any permit or religious authority in an unfinished building located in the "Pastki Sulokli" neighborhood, away from the district center.
During the operation, 54,000 soums in cash, a knife, a whip, a mirror, as well as tools such as thread and needles were seized from him as evidence.
Internal affairs officers assessed this situation as a violation of the legal order of religious ceremonies. A statement was officially filed against the man under Part 2 of Article 201 of the Administrative Responsibility Code, and the case was sent to court.