Япония бош вазири нега лавозимидан кетмоқчи?
Япония бош вазири ва Либерал-демократик партия (ЛДП) раҳбари Шигеру Исиба сайловдаги мағлубият туфайли ой охиригача истеъфога чиқишни режалаштирмоқда. Бу ҳақда унинг яқинларига таяниб, Yomiuri газетаси маълум қилди.
Қайд этилишича, 20 июль куни Япониянинг ҳукмрон коалиция — (ЛДП) ва унинг шериги “Комеито” — парламентнинг юқори палатаси (маслаҳатчилар палатаси)да кўпчилик ўринни йўқотган. Улар 47 та (тегишлича 39 ва 8 та) мандатни қўлга киритган. Бунинг оқибатида 125 ўриндан иборат палатада кўпчилик учун зарур бўлган 50 та ўринга эриша олмаган.
Партия 1955 йилда ташкил топганидан буён, 1993-1996 ва 2009-2012 йилларни ҳисобга олмаганда, мамлакатни деярли узлуксиз бошқариб келган.
Маълумот учун, сайловлардаги мағлубиятдан сўнг партия ичида Исибанинг истеъфоси бўйича чақириқлар янграган. 22 июль куни партия раҳбариятига муддатидан олдин сайлов ўтказиш учун имзо тўплаш ҳаракати бошланди. Бош вазирнинг ўзи Япония-АҚШ ўртасидаги тариф музокаралари якунлангач, истеъфога чиқишини айтган.

Is the Japanese prime minister going to resign?
Japanese Prime Minister and leader of the Liberal Democratic Party (LDP) Shigeru Ishiba is planning to resign by the end of the month following an election defeat. This was reported by the Yomiuri newspaper, citing his close associates.
It is noted that on July 20, Japan's ruling coalition—the LDP and its partner "Komeito"—lost the majority in the upper house of parliament (the House of Councillors). They secured 47 seats (specifically 39 and 8). As a result, they failed to obtain the required 50 seats for a majority in the 125-seat chamber.
Since its establishment in 1955, the party has almost continuously governed the country, excluding the periods of 1993-1996 and 2009-2012.
For reference, after the election defeat, calls for Ishiba's resignation have intensified within the party. On July 22, a campaign began to collect signatures for an early leadership election. The Prime Minister himself stated that he would resign after concluding tariff negotiations between Japan and the U.S.