Нетаньяхуга суиқасд уюштирилди
Исроиллик кекса аёл Бош вазир Биньямин Нетаньяхуга суиқасд уюштиришда гумонланиб, Шин Бет хавфсизлик хизмати томонидан ҳибсга олинди. Бу ҳақда “The Jerusalem Post” хабар берди.
Нашрга кўра, эртага, 24 июль куни аёлнинг суди бўлиб ўтади. У террорчилик ҳаракатини амалга оширишга тил бириктиришда айбланмоқда.
Айтилишича, гумонланувчи 70 ёшдаги аёл ҳукуматга қарши намойишчи бўлиб, у оиласи билан суҳбатда “Бош вазир Биньямин Нетаньяхуни ўлдириш ниятини билдиргани” ва унга граната билан ҳужум қилишни режалаштиргани учун ҳибсга олинган.
“Yedioth Ahronoth” нашрининг ёзишича, аёл норозилик ҳаракатининг бошқа фаолларига мурожаат қилиб, қурол олишга уринган, шунингдек, Нетаньяхунинг хавфсизлиги қандай ташкил этилганини билиб олган.
Ҳуқуқ-тартибот идораларига унинг нияти ҳақида маълумот келиб тушганидан сўнг, гумонланувчи Шин Бет томонидан қўлга олинган. Аёл сўроқ қилиш учун Оғир ва халқаро жиноятларни тергов қилиш миллий бошқармасига олиб кетилган. У айбини қисман тан олган.
Аёлнинг ёши, соғлиғи ва шахсий шароитларини инобатга олган ҳолда, ўша куннинг ўзидаёқ чекланган шартлар остида қўйиб юборилган. Профилактика чораси сифатида гумонланувчига Бош вазир ва давлат муассасаларига яқинлашиши тақиқланган.

An assassination attempt was organized against Netanyahu
An Israeli woman suspected of plotting an assassination attempt on Prime Minister Benjamin Netanyahu has been arrested by the Shin Bet security service. This was reported by "The Jerusalem Post."
According to the publication, the woman's trial will take place tomorrow, July 24. She is accused of conspiring to carry out a terrorist act.
It is reported that the suspect, a 70-year-old woman, was a government protester and was arrested after expressing her "intention to kill Prime Minister Benjamin Netanyahu" in conversations with her family and planning to attack him with a grenade.
"Yedioth Ahronoth" writes that the woman attempted to acquire weapons by appealing to other activists of the protest movement and also sought information on how Netanyahu's security is organized.
After law enforcement received information about her intentions, the suspect was apprehended by the Shin Bet. She was taken to the National Bureau for Counterterrorism Investigations for questioning. The woman partially admitted her guilt.
Considering her age, health, and personal circumstances, she was released the same day under restrictive conditions. As a preventive measure, the suspect was banned from approaching the Prime Minister and state institutions.