Жиноят учун қамалган россиялик генералга орден берилди
Запороже вилоятида хизмат қилган собиқ генерал Попов мукофотланди – у ҳозирда колонияда жазо ўтамоқда.
'Жиноят учун қамалган россиялик генералга орден берилди'ning rasmi
Россия 58-армияси собиқ қўмондони, генерал Иван Попов ҳибсда бўлишига қарамай, “Запороже области олдидаги хизматлари учун” I даражали орден билан тақдирланди. Мукофотни босиб олинган ҳудуддаги Россия тайинлаган “раҳбар” Евгений Балитский топширган.
Унга кўра, Попов 2023 йил ёзида Украина қарши ҳужумини қайтаришда “жасорат ва профессионаллик” кўрсатган.
Аммо Попов 2024 йил баҳорида 1700 тонна металл маҳсулотини талон-торож қилишда айбланиб, 5 йилга қамалди ва унвонидан маҳрум қилинди. У суд жараёнида жанговар зонага қайтишга рухсат сўраган, бироқ бу илтимос рад этилган.

Former commander of Russia's 58th Army, General Ivan Popov, was awarded the Order of Merit for the Zaporizhzhia Region, 1st class, despite being in custody. The award was presented by Yevgeny Balitsky, the Russian-appointed "leader" of the occupied territory.
According to him, Popov demonstrated "courage and professionalism" during the repulsion of Ukraine's counteroffensive in the summer of 2023.
However, Popov was sentenced to 5 years in prison and stripped of his rank in the spring of 2024 for allegedly embezzling 1,700 tons of metal products. During the trial, he requested permission to return to the combat zone, but this request was denied.