Энди Ўзбекистонда мева-сабзавот экспорти кўпайтирилади
Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги соҳасини ривожлантириш, айниқса, экспорт салоҳиятини ошириш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Йиғилишда сўнгги уч йилда 250 минг гектар ер озиқ-овқат маҳсулотлари етиштиришга ўтказилгани, 160 минг гектар янги боғ ва токзорлар яратилгани, 1 миллиард долларлик 1,5 мингта лойиҳа ишга туширилгани қайд этилди.
Шунингдек, маҳсулотларни сақлаш, қуритиш, саралаш ва қадоқлаш бўйича замонавий инфратузилмалар барпо этилди.
Президент ФАО — Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти Кенгашига аъзо бўлиш Ўзбекистон учун янги имкониятлар эшигини очишини таъкидлади.

Andy increases fruit and vegetable exports in Uzbekistan
In Uzbekistan, 250 thousand hectares of land have been allocated for food production over the past three years.
Image of 'Andy increases fruit and vegetable exports in Uzbekistan'
A video conference meeting dedicated to the development of the food and agriculture sector, particularly increasing export potential, was held under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev.
The meeting noted that over the past three years, 250 thousand hectares of land have been allocated for food production, 160 thousand hectares of new orchards and vineyards have been created, and 1,500 projects worth $1 billion have been launched.
In addition, modern infrastructure for storage, drying, sorting, and packaging of products has been established.
The President emphasized that Uzbekistan's membership in the FAO (Food and Agriculture Organization) Council opens new opportunities for the country.