Германия Украинани НАБУ бўйича қонунни кечиктирмасдан қабул қилишга чақирди
Берлин расмийлари коррупцияга қарши кураш юзасидан халқ ва халқаро ҳамкорларнинг танқидига Киевдан тезкор жавоб чиққанини олқишлади.
'Германия Украинани НАБУ бўйича қонунни кечиктирмасдан қабул қилишга чақирди'ning rasmi
Германия Ташқи ишлар вазирлиги вакили Мартин Гизе Украинада коррупцияга қарши курашувчи муҳим идоралар — Миллий коррупцияга қарши бюро (НАБУ) ва Махсус антикоррупсия прокуратураси (САП) бўйича янги қонун лойиҳаси тақдим этилганини ижобий баҳолади.
Унинг сўзларига кўра, президент Владимир Зеленский томонидан парламентга киритилган бу лойиҳани “биринчи тўғри қадам” деб аташ мумкин. Берлин эса бу қонун тез фурсатда қабул қилиниб, президент томонидан имзоланишини кутмоқда.
“Ушбу жараён кечиктирилмаслиги ва энг асосийси — қонун мазмуни сусайтирилмаслиги керак. Бу — йўқотилган ишончни тиклаш учун муҳим”, — дейди Гизе Берлиндаги брифингда.
Украина парламенти — Веркҳовна Рада — мазкур лойиҳани 31 июль куни овозга қўйиши кутилмоқда. Шу билан бирга, Киевда НАБУ ва САП мустақиллигини ҳимоя қилишга қаратилган норозилик намойишлари ҳам давом этмоқда.

Martin Giese, a representative of the German Foreign Ministry, positively assessed the new draft law concerning key anti-corruption institutions in Ukraine—the National Anti-Corruption Bureau (NABU) and the Specialized Anti-Corruption Prosecutor's Office (SAPO).
According to him, the draft submitted to parliament by President Volodymyr Zelenskyy can be called a "first correct step." Berlin hopes that this law will be adopted soon and signed by the president.
"This process should not be delayed, and most importantly—the content of the law should not be watered down. This is crucial for restoring lost trust," said Giese during a briefing in Berlin.
The Ukrainian parliament—the Verkhovna Rada—is expected to vote on the draft law on July 31. Meanwhile, protests in Kyiv continue, aimed at protecting the independence of NABU and SAPO.