Қозоғистон Россияга Волга бўйича янги ҳамкорликни таклиф қилди
Қозоғистон Каспий денгизи сув сатҳининг тарихий даражада пасайиши ортидан Россияга янги ташаббус билан чиқди.
'Қозоғистон Россияга Волга бўйича янги ҳамкорликни таклиф қилди'ning rasmi
Мамлакат вице-премьери Болат Бекниязнинг сўзларига кўра, Волга дарёсини биргаликда бошқариш учун алоҳида ишчи гуруҳ тузиш таклиф этилмоқда.
Каспий денгизи сувининг 80%и айнан Волга орқали кириб келади. Бироқ бу дарё, Урал (Жайиқ) каби расман трансчегаравий ҳисобланмайди ва шу боис у бўйича ҳеч қандай келишувлар мавжуд эмас.
Агар сув сатҳининг пасайиши давом этса, бу нафақат Қозоғистон ва Россия, балки бутун Марказий Осиёда сув хавфсизлигига таҳдид солади. Айниқса:

According to the words of Deputy Prime Minister Bolat Bekniyaz, a separate working group is proposed to be established for the joint management of the Volga River.
80% of the Caspian Sea's water enters precisely through the Volga. However, unlike the Ural (Zhayik) River, it is not officially considered transboundary, and as a result, there are no agreements regarding it.
If the decline in water levels continues, it will pose a threat not only to Kazakhstan and Russia but also to the water security of the entire Central Asia. Specifically: