Икки вилоятда ёшларга ноқонуний диний таълим бераётганлар қўлга тушди
Тошкент ва Фарғона шаҳарларида ноқонуний диний таълим бериш ва қонунга хилоф равишда диний адабиётлар чоп этиш ҳолатлари аниқланди.
'Икки вилоятда ёшларга ноқонуний диний таълим бераётганлар қўлга тушди'ning rasmi
ДХХнинг Тошкент шаҳри бўйича бошқармаси ҳамда пойтахт ички ишлар органлари ҳамкорлигида Олмазор туманида ўтказилган тезкор тадбирлар натижасида ноқонуний диний таълим бериб келган шахсларнинг ҳаракатлари фош этилди. Бу ҳақда ДХХ хабар бермоқда.
Хабарга кўра, Қашқадарё вилоятининг Деҳқонобод туманида яшовчи, 1993 й.т. шахс Олмазор туманининг “Жийдали” МФЙда вақтинча истиқомат қилаётган хонадонда 2025 йилнинг май ойидан буён 15 нафар ёшларга ноқонуний диний таълим беради ва бунинг эвазига ҳар биридан 150 АҚШ долларини олиб келади.
Аниқланишича, Республиканинг турли ҳудудларидан келган, 2004-2014 йиллар оралиғида туғилган бу илм изловчиларнинг 11 нафари вояга етмаган бўлиб, ачинарлиси, улар орасида 3 йилдан буён мактабга бормаётган ўқувчи ҳам бор.
Худди шу маҳаллада ижарага олинган яна бир хонадонда ҳам пойтахтнинг Мирзо Улуғбек туманида яшовчи, 1977 й.т., шахс жорий йилнинг июнь ойидан буён 10 нафар вояга етмаган болаларга ноқонуний диний таълим бериб, эвазига ҳар биридан 100 АҚШ доллари ҳамда егулик учун озиқ-овқат махсулотларини талаб қилган.
Ҳуқуқ тартибот органлари томонидан хонадонда текширувлар ўтказилиши эҳтимолини ҳисобга олиб, болаларни яшириш учун қўлбола ертўла қурдирган. Мазкур ертўла, яъни “қудуқ” темир қопқоқ билан ёпилиб, тош ва қум билан беркитилган. Бу билан у болаларнинг ҳаётини қанчалик хавф остига қўяётганини хатто ўйлаб ҳам кўрмаган.
Ҳар икки ҳолат бўйича махалла фуқаролар йиғинида сайёр суд ўтказилиб, ушбу шахслар ЎР МЖтКнинг 241-моддаси асосда жавобгарликка тортилди.
Таъкидлаш жоизки, улар ноқонуний диний таълимберишда махсус голограммага эга бўлмаган, норасмий шаклда чоп этилган мавзуга оид адабиётлар ва турли қўлёзмалардан фойдалангани аниқланди
Мазкур йўналишда Фарғона вилоятида олиб борилган тезкор тадбирлар натижасида диний мазмундаги материалларни қонунга хилоф равишда тайёрлаш билан боғлиқ ҳолат аниқланди.
Бувайда туманида яшовчи, 1991 й.т. фуқаро яшаш хонадони ва ўзига тегишли умумий овқатланиш шаҳобчасида босмахона ташкил қилиб, диний мазмундаги китобларни чоп этиш билан шуғулланган. Маълум бўлишича, у мазкур китобларни Тошкент шаҳри, Тошкент ва Самарқанд вилоятларидаги китоб дўконларига етказиб берган.
Ўтказилган тезкор тадбирлар давомида келгусида сотиш мақсадида тайёрлаб қўйилган 1210 дона китоб, 2000 дона ярим тайёр ҳолатга келтирилган босма маҳсулоти ҳамда 6 та чоп этиш дастгоҳлари ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинди.
Таъкидлаш лозимки, ушбу шахс 2024 йилнинг июль ойида муқаддам диний мазмундаги китобларни қонунга хилоф равишда чоп этгани учун Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг тегишли моддаси билан жаримага тортилган бўлса-да, яна ноқонуний ҳаракатларини давом эттирган.
Ҳозирда, мазкур шахсга нисбатан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда, дейилади хабарда.

DXX's administration in Tashkent city and the capital's internal affairs bodies, in collaboration, conducted rapid operational measures in Almazar district, exposing the activities of individuals illegally providing religious education. DXX reported this.
According to the report, a resident of Dehqonobod district in Kashkadarya region, born in 1993, has been illegally providing religious education to 15 youths since May 2025 in a rented household in Almazar district's "Jiyadali" neighborhood, charging each $150 USD.
It was revealed that among these "knowledge seekers," 11 were minors, including a student who had not attended school for three years. They came from various regions of the Republic, born between 2004 and 2014.
In another rented household in the same neighborhood, a resident of Mirzo Ulugbek district in the capital, born in 1977, has been illegally teaching religious education to 10 minors since June of this year, demanding $100 USD and food supplies from each.
Anticipating inspections by law enforcement, the individual built a hidden compartment under the floor to conceal the children. This "well" was covered with an iron lid and camouflaged with stones and sand, recklessly endangering the children's lives.
Mobile courts were held for both cases in neighborhood gatherings, and the individuals were held accountable under Article 241 of the Criminal Code.
It was noted that they lacked the required hologram-marked materials and used informally printed literature and handwritten texts for illegal religious education.
Similar rapid measures in Fergana region uncovered cases of illegally preparing religious materials.
A resident of Buvayda district, born in 1991, set up a printing operation in his home and a shared dining area, producing religious books for distribution in Tashkent city, Tashkent, and Samarkand regions.
During the operations, 1,210 books prepared for sale, 2,000 semi-finished printed products, and 6 printing devices were seized as evidence.
It was emphasized that this individual had previously been fined in July 2024 for illegally printing religious books but continued his unlawful activities.
Currently, a criminal case has been initiated against him, and investigative actions are underway, according to the report.