Президент 4-5 август кунлари амалий ташриф билан Туркманистонда бўлади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовнинг таклифига биноан Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Денгизга чиқиш имкони бўлмаган ривожланаётган мамлакатлар бўйича учинчи конференцияси тадбирларида иштирок этиш учун 4-5 август кунлари амалий ташриф билан ушбу мамлакатда бўлади.
"Аваза" миллий сайёҳлик зонасида бўлиб ўтадиган тадбирда БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш, хорижий давлатлар ва ҳукуматлар, халқаро ва минтақавий ташкилотлар раҳбарлари иштирок этади.
Конференция кун тартибидан транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш ва савдо тартиб-таомилларини соддалаштириш, иқтисодий трансформация, иқлим ўзгариши ва атроф-муҳит учун хатарларга бардошликни ошириш, Барқарор ривожланиш мақсадларини рўёбга чиқаришда халқаро ҳамкорликни ривожлантиришнинг долзарб масалалари ўрин олган. Аваза сиёсий декларацияси ва ҳаракатлар дастурининг қабул қилиниши кўзда тутилган.
Ўзбекистон етакчиси Туркманистонга ташриф доирасида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашувига тайёргарлик кўриш масалаларига бағишланган тадбирда ҳам иштирок этади ҳамда қатор икки томонлама музокаралар ўтказади

Shavkat Mirziyoyev is going to Turkmenistan
At the invitation of Turkmenistan's President Serdar Berdimuhamedov, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will be on a working visit to the country on August 4-5 to participate in the events of the Third United Nations Conference on Landlocked Developing Countries. Details.
The event, taking place in the "Avaza" national tourist zone, will be attended by UN Secretary-General António Guterres, leaders of foreign states and governments, and heads of international and regional organizations.
The conference agenda includes pressing issues such as strengthening transport connectivity and simplifying trade procedures, economic transformation, increasing resilience to climate change and environmental threats, and enhancing international cooperation to achieve the Sustainable Development Goals. The adoption of the Avaza Political Declaration and Action Plan is anticipated.
During his visit to Turkmenistan, the leader of Uzbekistan will also participate in an event dedicated to preparations for the Seventh Consultative Meeting of Central Asian Leaders and hold a series of bilateral talks.
Politics Today 11:58
Image of 'Alisher Qodirov expressed his attitude towards Solovyov's statements.'
Politics 12.01.2026 14:50
Alisher Qodirov expressed his attitude towards Solovyov's statements.
The leader of the "Milliy Tiklanish" party sharply criticized the statements of a Russian television host who interpreted Central Asia as Russia's "sphere of influence."