Пойтахтда “ҳожатбарор” сохта ДХХ ходими минг доллар пора билан қўлга олинди
Маълум қилинишича, Наманган шаҳрида яшовчи 1985-йилда туғилган фуқаро ўзини гўёки ДХХ ходими дея таништирган. У Наманган вилоятида рўйхатдан ўтган хусусий корхона номига олиб келинган товарларни Божхона қўмитасининг Шахсий хавфсизлик бошқармасида ишловчи танишлари орқали хеч қандай муаммосиз божхона назорати ва расмийлаштирувидан ўтказишда ёрдам беришини айтган.
Ўтказилган тезкор тадбирда ушбу “ҳожатбарор” фуқаро корхона раҳбаридан фирибгарлик йўли билан ҳар бир юк партияси учун 500 АҚШ долларидан жами 1000 АҚШ доллари миқдоридаги пул маблағларини олган вақтида ушланган. Ушбу шахс корхонага хориждан импорт қилинаётган автомобил эҳтиёт қисмларини божхона расмийлаштирувидан тезлаштириб чиқариб бераётганини айтиб, корхона раҳбаридан муқаддам 1000 АҚШ доллари олган.

In the capital, a "bribe-taking" tax official was caught with a thousand-dollar bribe.
According to reports, a citizen born in 1985 residing in Namangan city introduced himself as an employee of the State Customs Committee. He claimed to assist in passing goods brought under the name of a private enterprise registered in Namangan region through customs control and formalities without any issues, with the help of his acquaintances working in the Personal Security Department of the Customs Committee.
During a rapid operational measure, this "fixer" citizen was caught while receiving a total of $1,000 USD in cash—$500 USD for each cargo batch—from the enterprise head through fraudulent means. This individual had previously taken an advance of $1,000 USD from the enterprise head, promising to expedite the customs clearance of imported car spare parts for the enterprise.