Бугун ҳаво ҳарорати 42 даража иссиқ бўлади
Ўзгидрометнинг хабар беришича, 10 август куни Тошкентда ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шарқдан секундига 3-8 метр тезликда шамол эсади. Айрим жойларда шамолнинг тезлиги чанг-тўзонлари билан бирга секундига 10-12 метргача кучайиши мумкин. Кечаси 21-23 даража илиқ, кундузи 37-39 даража иссиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Баъзи жойларда шамолнинг тезлиги чанг-тўзонлари билан бирга секундига 13-18 метргача кучайиши мумкин. Кечаси 20-25 даража илиқ, кундузи 35-40 даража иссиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 21-26 даража илиқ, кундузи 37-42 даража иссиқ бўлади.
Тошкент, Самарқанд, Жиззах ва Сирдарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 19-24 даража илиқ, кундузи 35-40 даража иссиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 21-26 даража илиқ, кундузи 37-42 даража иссиқ бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шарқдан секундига 5-10 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 19-24 даража илиқ, кундузи 34-39 даража иссиқ бўлади.
Республикамизнинг тоғли ҳудудларида ҳаво бироз булутли бўлади, баъзи жойларда ўзгариб туради, ёғингарчилик кутилмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Айрим жойларда шамолнинг тезлиги секундига 13-18 метргача кучайиши мумкин. Кечаси 14-19 даража илиқ, кундузи 27-32 даража иссиқ бўлади.

Today the air temperature will be 42 degrees hot.
According to Uzhydromet, on August 10, the weather in Tashkent will be partly cloudy, with no precipitation expected. A wind from the east will blow at a speed of 3-8 meters per second. In some areas, the wind speed may increase up to 10-12 meters per second, accompanied by dust. The nighttime temperature will be 21-23 degrees warm, while the daytime temperature will be 37-39 degrees hot.
In the Republic of Karakalpakstan and the Khorezm region, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. A wind from the east will blow at a speed of 7-12 meters per second. In some areas, the wind speed may increase up to 13-18 meters per second, accompanied by dust. The nighttime temperature will be 20-25 degrees warm, while the daytime temperature will be 35-40 degrees hot.
In the Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. A wind from the east will blow at a speed of 7-12 meters per second. The nighttime temperature will be 21-26 degrees warm, while the daytime temperature will be 37-42 degrees hot.
In the Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. A wind from the east will blow at a speed of 7-12 meters per second. The nighttime temperature will be 19-24 degrees warm, while the daytime temperature will be 35-40 degrees hot.
In the Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. A wind from the east will blow at a speed of 7-12 meters per second. The nighttime temperature will be 21-26 degrees warm, while the daytime temperature will be 37-42 degrees hot.
In the Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. A wind from the east will blow at a speed of 5-10 meters per second. The nighttime temperature will be 19-24 degrees warm, while the daytime temperature will be 34-39 degrees hot.
In the mountainous areas of our republic, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some places, and no precipitation expected. A wind from the east will blow at a speed of 7-12 meters per second. In some areas, the wind speed may increase up to 13-18 meters per second. The nighttime temperature will be 14-19 degrees warm, while the daytime temperature will be 27-32 degrees hot.