Мирзиёев Франция элчиси билан нима ҳақда гаплашди?
Бўлиб ўтган олий даражадаги ўзаро ташрифлар Ўзбекистон ва Франция ҳамкорлигини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш, унинг кун тартибини аниқ мазмун билан бойитишга хизмат қилгани таъкидланди.
'Мирзиёев Франция элчиси билан нима ҳақда гаплашди?'ning rasmi
Бугун 14-август куни Ўзбекистон раҳбари мамлакатдаги дипломатик миссиясини якунлаётган Франция Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Орелия Бушезни қабул қилди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати маълум қилди.
Қайд этилишича, давлат раҳбари Франция элчисининг самарали фаолияти ҳамда мамлакатлар ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини ривожлантириш ва мустаҳкамлашга қўшган шахсий ҳиссасини алоҳида қайд этган.
Бўлиб ўтган олий даражадаги ўзаро ташрифлар Ўзбекистон ва Франция ҳамкорлигини сифат жиҳатидан янги кўтариш, унинг кун тартибини аниқ мазмун билан бойитишга хизмат қилгани таъкидланди.
Турли даражаларда тизимли мулоқот ва фаол алоқалар йўлга қўйилган. Савдо-иқтисодий соҳада сезиларли муваффақиятларга эришилди: кейинги йилларда товар айирбошлаш 4 баробар кўпайди, Франциянинг етакчи компания ва ташкилотлари билан умумий қиймати 10 миллиард доллардан зиёд лойиҳалар амалга оширилмоқда.
“Таълим, соғлиқни сақлаш ва маданий-гуманитар алмашинув соҳаларида муҳим дастурлар амалга оширилмоқда. Лувр музейи ва Араб дунёси институтида кўргазмалар катта муваффақият билан ўтди”, — дейилади хабарда.
Париж шаҳри яқинида Беруний ҳайкали очилди. Франсия пойтахтидаги кўчага Самарқанд номи берилди. Жорий йилда Тошкент шаҳрида Ўзбекистон ва Франция университети ўз ишини бошлайди.
Учрашув якунида Ўзбекистон президенти, Франсия Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Орелия Бушезга мамлакатларимиз ўртасида дўстлик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга қўшган катта ҳиссаси учун "Дўстлик" орденини топширди.
Элчи хоним унинг дипломатик миссияси юксак баҳолангани ҳамда Ўзбекистон ва Франция ўртасидаги кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантиришни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётгани учун давлат раҳбарига самимий миннатдорлик билдирди.

What did Mirziyoyev discuss with the French ambassador?
The high-level reciprocal visits that took place served to elevate the quality of Uzbekistan-France cooperation and enrich its agenda with concrete substance, it was emphasized.
Image of 'What did Mirziyoyev discuss with the French ambassador?'
Today, on August 14, the leader of Uzbekistan received Aurelia Bouchez, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the French Republic, who is concluding her diplomatic mission in the country. This was reported by the presidential press service.
It was noted that the head of state highlighted the ambassador’s effective work and her personal contribution to the development and strengthening of strategic partnership relations between the two countries.
The high-level mutual visits that took place were emphasized to have qualitatively elevated Uzbekistan-France cooperation and enriched its agenda with specific content.
Systematic dialogue and active engagement have been established at various levels. Significant achievements have been made in trade and economic spheres: trade turnover has quadrupled in recent years, and projects worth over $10 billion are being implemented with leading French companies and organizations.
"Important programs are being implemented in education, healthcare, and cultural-humanitarian exchange. Exhibitions at the Louvre Museum and the Institute of the Arab World have been highly successful," the report stated.
A statue of Beruni was unveiled near Paris. A street in the French capital was named after Samarkand. This year, the Uzbekistan-France University will begin operations in Tashkent.
At the end of the meeting, the President of Uzbekistan presented the "Friendship" Order to Aurelia Bouchez, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of France, for her significant contribution to strengthening friendship and strategic partnership between our countries.
The ambassador expressed sincere gratitude to the head of state for the high appraisal of her diplomatic mission and for the comprehensive support in advancing large-scale cooperation between Uzbekistan and France.